Ebeveynlere verilen emzirme eğitiminin emzirme öz-yeterlilik düzeyi sadece anne sütü ile beslenme süresi ve ebeveyn bebek bağlanmasına etkisi
Effect of breastfeeding training given to parents on the level of breastfeeding self-efficacy, exclusive breastfeeding duration and parent-baby bonding
- Tez No: 487635
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDA ÇELEBİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, doğum sonrası erken dönemde annelere ve anne babalara birlikte verilen emzirme eğitiminin annelerin emzirme öz-yeterlilik düzeylerine, bebeklerin ilk altı ay Sadece Anne Sütü (SAS) ile beslenme süresine ve ebeveyn bebek bağlanmasına etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Araştırma grubunu Erzincan il merkezinde bulunan bir Araştırma Hastanesinin Obstetri Kliniğinde toplam 146 anne, baba ve bebek oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem büyüklüğü yapılan güç analizi sonucu belirlenmiş olup, çalışma iki deney, (I. Deney grubu 49 anne-baba-bebek, II. Deney grubu 49 anne-baba-bebek) ve bir kontrol grubu (48 anne-baba-bebek) olarak yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında“Anneleri ve Babaları Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Bebek İzlem Formu”,“LATCH Emzirme Tanılama ve Değerlendirme Ölçeği”,“Emzirme Öz-yeterlilik Ölçeği”,“Baba-Bebek Bağlanma Ölçeği”ve“Maternal Bağlanma Ölçeği”kullanılmıştır. Hemşirelik girişimi olarak I. deney grubunda yalnızca anneye, II. deney grubunda anne ve babaya birlikte, önceden yapılandırılmış eğitim modülleri kullanılarak emzirme eğitimi verilmiştir. Kontrol grubundaki aileler, hastanedeki rutin hemşirelik hizmetlerinden yararlanmışlardır. Her üç gruptaki bebeklerin büyüme parametreleri ve annelerin bebek besleme davranışları 6. ayın sonuna kadar izlenmiştir. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılarak, yüzde, ortalama, standart sapma, frekans, Tek Yönlü ANOVA testi, Kruskall Wallis testleri ve Ki-Kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the effect of breastfeeding training, given in the early postpartum period to mothers and both parents, on the level of mothers' breastfeeding self-efficacy, duration of exclusive breastfeeding for the first six months and parent-baby bonding Materials and Methods: The study group consisted of a total of 146 mothers, fathers, and infants, born in the Obstetrics Clinic of a Research Hospital located in Erzincan province center. The sample size of the study was determined in accordance with the power analysis, and the study was conducted with two experimental groups (49 parents and infants in the 1st experimental group, 49 parents and infants in the 2nd experimental group) and one control group (48 parents and infants). In the collection of research data,“Parental Introductory Information Form”,“Infant Follow-Up Form”,“LATCH Breastfeeding Assessment Scale”,“Breastfeeding Self-Efficacy Scale”,“Father-Baby Attachment Scale”and“Maternal Attachment Scale”were used. As a nursing intervention, breastfeeding training was given only to the mothers in the 1st experimental group, to mothers and fathers in the 2nd experimental group using pre-structured training modules. And, routine nursing services in the hospital were provided to the families in the control group. The developmental parameters of the infants and the infant feeding behaviors of the mothers in all three groups were monitored until the end of the sixth month. In the analysis of the data, percentage, mean, standard deviation, frequency, one way ANOVA test, Kruskall Wallis test and Chi-square test were applied using SPSS package program.