Resim sanatında disiplinlerarası etkileşim: Müzik, dans ve tiyatro
Interdisciplinary interaction in painting art: Music, dance and theater
- Tez No: 869154
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYBORA TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İletişim aracı olarak görülen sanat, zaman içerisinde çeşitliliği artarak zenginleşmiştir. Yaşanan toplumsal, dini, ekonomik vb. olaylardan sanatlar da etkilenmekte ve ifade gücü oluşturmaktadır. Farklı sanat disiplinlerinin resim sanatıyla eşgüdümlü ilerlemesi sayesinde yeni ifade dilleri meydana gelmektedir. Resim sanatında müzik, dans ve tiyatro etkileşimi, birbirleriyle olan ilişkileri bağlamından süregelmektedir. Müzik, dans ve tiyatroda, resim sanatına yansıyan ifade dillerinin, görsel sanatlar alanında belirlenen dönem ve belirlenen sanatçılar dahilinde eser incelemeleri ve görüşlerle irdelenmektedir. Sanat tarihçilerinin, sanat eleştirmenlerinin ve sanatçıların bu bağlamdaki düşüncelerine yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Art, seen as a means of communication, has become richer and more diverse over time. Social, religious, economic etc. Arts are also affected by events and create the power of expression. New expression languages are emerging due to the ongoing relationship of different art disciplines with painting. The interaction of music, dance and theater in painting continues within the context of their relationships with each other. Expression languages in music, dance and theatre, reflected in the art of painting, are examined through work studies and opinions within the determined period and determined artists in the field of visual arts. The thoughts of art historians, art critics and artists in this context are included.