Bireysel ve takım sporlarında yıldız ve gençler kategorisinde spor sakatlığı geçmişine sahip aktif bireylerin sakatlanma sonrasında stres ve kaygı durumlarının incelenmesi
Investigation of the stress and anxiety states of active individuals with a history of sports injury in the star and youth category in individual and team sports after injury
- Tez No: 869184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAİD ERZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
İnsanoğlunun fiziksel, psikolojik ve kültürel yetenekleriyle birlikte rekabet duygusu içerisinde mücaadele ettikleri faaliyetlere spor denir. Spor faaliyetleri esnasında meydana gelen yaralanmara spor yaralanması tanımı kullanılır. Yaralanmalar sonucunda sporcuların, yaralanma şiddetine göre faaliyet gösterdikleri tedavi boyunca ara vermeleri gerektiği gibi ileri düzey yaralanmalarda bireylerin spor kariyeride sonlanabilmektedir. Sporcular yaralanmalar sonrası spora dönüşte stress ve kaygı yaşamaktadırlar. Bu çalışmanın amacı; bireysel ve takım sporlarında uğraşan yıldızlar ve gençler kategorisinde olup spor sakatlığı yaşamış kişilerin bu sakatlık sonrasında meydana gelen stress ve kaygı durumlarını incelemek ve belirli demografik özelliklere göre (cinsiyet, yaş, spor branşı, sakatlık bölgesi vs.) farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini farklı branşa sahip sporcular oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak; Rex ve Metzler (2016) tarafından geliştirilen Caz, Kayhan ve Bardakçı (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan“Spor Yaralanması Kaygı Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır Çalışmada anket yöntemi kullanılmıştır ve bu anketler çalışmaya gönüllü katılan sporculara“Google Documents”aracılığı ile hazırlanıp 408 sporcu tarafından veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde Independent Sample T–Test, One Way ANOVA, Post–Hoc Tukey, Welch ve Tamhane testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda ise sporcuların cinsiyetlerine göre zayıf algılanma kaygısı, hayal kırıklığına uğratma kaygısı, sosyal desteğini kaybetme kaygısı ve toplam yaralanma kaygısında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca alt boyutlardan hayal kırıklığına uğratma, acı çekme kaygısı, yeteneğini kaybetme kayıgısı ve yeniden yaralanma kaygısı gibi alt boyutlarda da farklılıklar bulunmuştur. Bulunan sonuçlara göre de yorumlamalar yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The activities in which human beings compete with their physical, psychological and cultural abilities in a sense of competition are called sports. The definition of sports injury is used for injuries that occur during sports activities. As a result of injuries, athletes need to take a break during the treatment they operate according to the severity of the injury, and in advanced injuries, individuals' sports career may end. Athletes experience stress and anxiety in returning to sports after injuries. The aim of this study is to examine the stress and anxiety states of people who are in the category of stars and young people who are engaged in individual and team sports and who have experienced sports injuries after this injury and to reveal whether they differ according to certain demographic characteristics (gender, age, sports branch, injury site, etc.). The population of the study consists of athletes with different branches. As a data collection tool in the study;“Sports Injury Anxiety Scale”developed by Rex and Metzler (2016) and adapted into Turkish by Caz, Kayhan and Bardakçı (2019) and personal information form prepared by the researcher were used. Survey method was used in the study and these questionnaires were prepared through“Google Documents”for the athletes who voluntarily participated in the study and data were collected by 408 athletes. Independent Sample T-Test, One Way ANOVA, Post-Hoc Tukey, Welch and Tamhane tests were applied to analyze the data. As a result of the study, significant differences were found in anxiety of being perceived as weak, anxiety of disappointment, anxiety of losing social support and total injury anxiety according to the gender of the athletes. In addition, differences were also found in sub-dimensions such as disappointment, pain anxiety, loss of ability anxiety and re-injury anxiety. According to the results, interpretations were made and suggestions were made.