Karaciğer kist hidatikte laparoskopik cerrahi ve perkütan tedavinin değerlendirilmesi
- Tez No: 86919
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Karaciğer kist hidatik hastalığı tarım ve hayvancılığın yaygın bir geçim kaynağı olduğu, çevre sağlığı ve koruyucu hekimliğin yeterince uygulanamadığı, ülkemizde de sık görülen, ciddi komplikasyonlara neden olabilen önemli bir paraziter hastalıktır. Karaciğer kist hidatik hastalığının etkin tedavisi cerrahidir ve son yıllarda laparoskopik ve perkütan tedavi de gündemde tartışılan diğer alternatif tedavi yöntemleridir. Tip I, II ve bazı tip III kist hidatiklerde perkütan ve medikal tedavinin daha az invazif olması, komplikasyon, nüks ve hastanede kalış süresinin azlığı nedeniyle kullanılması gerektiği savunulmuştur. 1996-1999 yıllan arasında G.A.T.A. ve Askeri Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD kliniğinde karaciğer kist hidatiklerine laparoskopik cerrahi tedavi uygulana 16 olgu ve perkütan tedavi uygulanan 41 olgu yaş, cinsiyet, hidatik kistin karaciğerdeki lokalizasyonu, kist sayısı, kistin tipi, kistin büyüklüğü olarak verileri ele alınıp, sonuçta gelişen komplikasyonlar, nüks, hastanede yatış süresi açısından karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hydatid disease of the liver which is frequently seen in our country is an important parasitary illness, agriculture and stock breeding is an important means of subsistence and public health can not applied effecively in Turkey. Surgery is considered the treatment of choice for hydatid disease of the liver, percutaneous drainage and laparoscopic approach have been alternative treatment methods in recent years. Percutaneous and medical treatment modalities are suggested for type I, II and some type III liver hydatid cysts because they are less invasive and cause shorter hospital stay. Between 1996-1999 in Gülhane Military Medical Hospital, 16 patients who underwent laparoscopic surgery for liver hydatid cysts and 41 patients who had percutaneous drainage compared according to their age, sex, localization of cysts in the liver, number of cysts, type of cysts, size of cysts preoperatively and complications, recurrence rates, hospital stay were also evaluated at the end of both treatment modalities. In comparison to cysts sizes, liver cysts than 6 cm diameter were treated by laparoscopic surgery and smaller than 6 cm diameter were treated by percutaneous drainage while statistical difference was significant(P< 0.05). According to cysts types, percutaneous treatment was performed for type I cysts and laparoscopic treatment was performed for the cysts further than type I (P< 0.05). For hospital stay, both groups were compared and laparoscopic surgery caused longer hospitalization period than percutaneous drainage (P< 0.05). As a result, percutaneous drainage that is supported by medical treatment can be performed for type I and II liver hydatid disease with low cost and shorter hospital stay. However, complications of percutaneous drainage may cause important surgical interventions, so choice of cases for percutaneous drainage is important. Surgery is effective treatment of liver hydatid disease, laparoscopic surgery can be performed safely for any type of hydatid cysts of the liver with comperable results. 54