Üst gastrointestinal sistem kanaması olan hastalarda endoskopik tedavi ihtiyacı ve yanıtı göstermede pre-endoskopik skorlama sistemlerinin geçerliliği
Upper gastrointestinal system has been used for endoscopic examination and use of pre-endoscopic scoring systems instructions
- Tez No: 869201
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TARIK EMİNLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Üst gastrointestinal sistem (GİS) kanaması dünya genelinde hospitalizasyona en sık neden olan sindirim sistemi hastalığıdır. Klinik sonuçların tahmini ve endoskopik tedavi endikasyonu için üst GİS kanaması olan hastalarda risk sınıflaması önemlidir. Risk sınıflaması için çok sayıda skorlama sistemi geliştirilmiştir. Biz de bu çalışmamızda üst GİS kanama hastalarında pre-endoskopik skorlama sistemlerinin (mGBS, AIMS65, MAP[ASH]) özellikle endoskopik tedavi ihtiyacı ve yanıtını öngörmede değerliliğini ortaya koymaya çalıştık. YÖNTEM: Çalışmamızda Ağustos-Kasım 2022 tarihleri arasında Sakarya Eğitim ve Araştırma hastanesi Acil servisine melena ya da hematemez ile gelen ve Üst Gastrointestinal Sitem Kanaması tanısı konularak Gastroenteroloji servisine yatırılan hastalar prospektif olarak incelenmiştir. BULGULAR: Çalışmamızın sonucunda endoskopik tedavi uygulan ve uygulanmayan hastaların pre-endoskopik skorlama sistemleri karşılaştırıldığında AIMS65, mGBS ve MAP(ASH) skorları açısından anlamlı farklılık izlenmedi. Transfüzyon ihtiyacını ön görmede pre-endoskopik skorlama sistemlerinden mGBS (AUC:0.803), MAP (ASH)( AUC:0,745) göze çarpmakta idi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Upper gastrointestinal tract (GI) bleeding is the most common gastrointestinal disorder leading to hospitalization worldwide. Risk stratification of patients with upper GI bleeding is important for prediction of clinical outcome and indication for endoscopic treatment. Many scoring systems have been developed for risk stratification. In this study, we tried to demonstrate the value of pre-endoscopic scoring systems (mGBS, AIMS65, MAP[ASH]) in predicting the need for and response to endoscopic treatment in patients with upper GI bleeding. MATERIALS AND METHODS: In our study, we prospectively investigated the patients who presented to the emergency department of Sakarya Training and Research Hospital with melena or hematemesis between August and November 2022 and were hospitalized in the Gastroenterology service with the diagnosis of Upper Gastrointestinal System Bleeding. RESULTS: When pre-endoscopic scoring systems of patients with and without endoscopic treatment were compared, no significant difference was observed in terms of AIMS65, mGBS and MAP(ASH) scores. Among the pre-endoscopic scoring systems, mGBS (AUC=0.803) and MAP (ASH) (AUC=0.745) were prominent in predicting the need for transfusion.