Bağımsız denetçi niteliklerinin bağımsız denetim kalitesi üzerindeki etkileri: Diyarbakır ilinde bir araştırma
The effects of independent auditor qualifications on independent audit quality: A research in Diyarbakır province
  1. Tez No: 869202
  2. Yazar: İLKNUR ATALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Küresel dünyada bağımsız denetimin önemi her geçen gün artmaktadır. Finansal tablo kullanıcıları için son derece önemli olan bağımsız denetimin temel amacı, mali tablolarının güvenilir olup olmadığını ortaya çıkarmak, hile ve hataların ortaya çıkarılması, işletmenin hayatının süreklilik gösterip göstermediğini tespit etmek, işletmenin mali durumunu belirlemek ve son olarak işletme yönetimine önerilerde bulunmak gibi temel amaçları vardır. Bu çalışmamızın amacı; bağımsız denetçi niteliklerinin bağımsız denetim kalitesi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu doğrultuda Diyarbakır'da bulunan denetçilere anket uygulanmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde denetim kavramı ve bağımsız denetim kavramı ile ilgili genel bilgilere yer verilirken, ikinci bölümde bağımsız denetim kalitesini etkileyen etmenlere yer verilmektedir. Üçüncü bölümde ise; bağımsız denetçi niteliklerinin denetim kalitesine etkileri anlatılırken, dördüncü bölümünde çalışmamızın temel konusunu oluşturan denetçinin niteliklerinin bağımsız denetim kalitesi üzerindeki etkileri: Diyarbakır ilinde bir araştırma ile denetçilere yapılan anket verileri yer almaktadır. Son olarak çalışmamızın sonuç kısmında denetçilere yapılan anket verilerine göre elde edilen sonuçlar yer almaktadır. Araştırmada Diyarbakır'da bulunan 103 bağımsız denetçiye ulaşılmış, ancak sadece 59 denetçiden geri dönüş sağlanmıştır. Denetçilere yapılan anket verilerine göre denetçi nitelikleri olan denetçinin demografik, karakteristik ve denetim sırasında gösterdiği davranış ve tutumları diye üç ana başlık altında topladığımız denetçi niteliklerinin yapılan denetim kalitesi üzerinde kesinlikle önemli bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of independent auditing is increasing day by day in the global world. The main purpose of independent audit, which is extremely important for users of financial statements, is to reveal whether the financial statements are reliable, to reveal fraud and errors, to determine whether the life of the enterprise is a continuity, to determine the financial position of the enterprise and finally to make recommendations to the management. The purpose of this study is to investigate the effects of independent auditor qualifications on independent audit quality. In this direction, a questionnaire was applied to auditors in Diyarbakır. In the first part of our study, general information about the concept of audit and independent audit is given, while the factors affecting the quality of independent audit are given in the second part. In the third part, the effects of independent auditor qualifications on audit quality are explained, while in the fourth part, the effects of auditor qualifications on independent audit quality, which constitute the main subject of our study: A research in the province of Diyarbakır and the survey data of auditors. Finally, the conclusion of our study includes the results obtained according to the survey data of the auditors. In the research, 103 independent auditors in Diyarbakır were reached, but only 59 auditors were returned. According to the survey data of the auditors, it was determined that the auditor qualifications, which we group under three main headings as demographic, characteristic and behaviors and attitudes of the auditor during the audit, definitely have a significant impact on the audit quality.