Üst gastrointestinal sistem kanamalarında risk skorlarının prognostik önemi
The prognostic significance of the risk scores at UPPER gastrointestinal bleedingy
- Tez No: 448822
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYRAN BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İlk ve Acil Yardım, Gastroenterology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Üst gastrointestinal sistem (GİS) kanamaları sık karşılaşılan mortalite ve morbidite nedenlerindendir. Çalışmamızda üst GİS kanaması ile başvuran hastalarda takipte kanama, endoskopik tedavi ihtiyacı, transfüzyon ihtiyacı ve ölümü tahmin etmede Preendoskopik Rockall Skoru (PERS), Fullrockall Skoru (FRS), Glaskow Blatchford Skoru (GBS), Preendoskopik Baylor Skoru (PEBS) ve Fullbaylor Skorlarının (FBS) etkinliğine bakıldı. Bu çalışma 01 Ocak 2010 – 31 Aralık 2014 tarihleri arasında acil servise başvuran üst GİS kanama tanısı konmuş hastalarda retrospektif olarak gerçekleştirildi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Hastaların hastanedeki sonlanma durumu, takipte kanama, endoskopik tedavi, transfüzyon ihtiyacı ve ölüm parametreleri ile skorların ilişkisi değerlendirildi. Çalışmaya %64'ü (n=269) erkek olmak üzere toplam 420 kişi dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 62.8 ± 17.2 bulundu. Hastaların %38.1'ine endoskopik tedavi uygulandığı, %17.9'unun takipte kanadığı ve %71.7'sinde transfüzyon ihtiyacı olduğu tespit edildi. PERS için >3, FRS için >4, GBS için >9, PEBS için >5, FBS için >8 olan hastaların transfüzyon ihtiyacı olduğu gözlendi (p değerleri; 3 değerleri için) tahmin etme yeteneğinin istatiktiksel olarak anlamlı olduğu bulundu (p=0.0102). PERS için >1, FRS için >5, GBS için >9, PEBS için >3, FBS için >8 olan hastalarda takipte kanama olacağı saptandı (sırasıyla p değerleri; 3, FRS için >5, GBS için >13, PEBS için >6, FBS için >10 olan hastalarda ölüm olabileceği tespit edildi (p değerleri;
Özet (Çeviri)
Upper gastrointestinal system (GIS) bleeding is one of the most common causes of mortality and morbidity. The predictive values of Pre-endoscopic Rockall Score (PERS), Full Rockall Score (FRS), Glaskow Blatchford Score (GBS), Pre-endoscopic Baylor Score (PEBS), and Full Baylor scores (FBS) to predict bleeding at follow-up, endoscopic therapy and blood transfusion requirement and death are investigated in our study. This study was retrospectively conducted in patients admitted to emergency department (ED) with upper GIS bleeding between 01 January 2010 and 31 December 2014. Demographic and clinical characteristics of the patients were recorded. The relationships of the aforementioned scores with in-hospital termination, bleeding at follow-up, endoscopic therapy and blood transfusion requirement and death were explored. The study included a total of 420 subjects, of which 269 (64%) were men. The mean age was 62.8 ± 17.2 years. Endoscopic therapy was performed for 38.1% of the patients, 17.9% of them bleeding at follow-up and 71.7% had blood transfusion requirement.