Avukatların sosyolojik özellikleri (Ekonomik-sosyal-kültürel-simgesel)= Diyarbakır örneği
Sociological characteristics of lawyers (Economic-social-cultural-symbolic): Diyarbakır case
  1. Tez No: 869204
  2. Yazar: CİHAN AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Law, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın konusunu Diyarbakır'da avukatların ekonomik, sosyal, kültürel ve simgesel özelliklerini inceleyerek, mesleki pratiklerin ve toplumsal konumlarının sosyolojik bir analizi oluşturmaktadır. Bu araştırma Diyarbakır Barosuna kayıtlı avukatların sosyolojik özellikleri ve son yıllarda hukuk mesleğini ikinci meslek olarak tercih edenlerle ilgili oluşturulmuş varsayımları test etmek ve mevcut durumun tespitine yöneliktir. Çalışmada avukatların mesleği seçmelerinde en büyük etkinin, ilk etapta düşünülenin aksine, gelir düzeyi olmadığı, en büyük motivasyonun ise toplumdaki saygınlık olduğu görülmüştür. Baro avukatlarının büyük bir çoğunluğuna erişilmesine rağmen, özellikle uzun yıllar avukatlık yapanların çalışmaya ilgi göstermediği fark edilmiştir. Çalışmada 1000'e yakın avukata ulaşılmış ancak sadece 330 avukat sorulara cevap vermiştir. Diyarbakır Barosu'na bağlı olup ikinci meslek olarak avukatlığı seçen iş insanlarının, avukatlığın simgesel sermayesinden yararlanarak siyasete atılmayı tercih ettikleri tespit edilmiştir. Avukatların genel olarak Diyarbakır'ın güvenlikli sitelerinde ikamet ettikleri görülmüştür. Toplum içinde saygınlığı olan ve kendilerinin de saygı duydukları bu mesleği, yıllar içinde terk etme eğiliminde oldukları ve çocuklarının bu mesleği yapmasını istemedikleri belirlenmiştir. Avukatlarla ilgili yapılan bu çalışma Diyarbakır Barosuna kayıtlı avukatların sosyolojik özelliklerini ortaya çıkaran ve avukatlığın farklı meslek grupları tarafından hangi nedenlerle tercih edildiğini gösteren bir çalışma olmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“Sociological Characteristics of Lawyers (Economic-Social-Cultural-Symbolic): Diyarbakır Case”. This research aims to identify the sociological characteristics of lawyers registered to the Diyarbakır Bar Association and the assumptions made about those who have chosen the law profession as a second profession in recent years and to determine the current situation. The study shows that the biggest influence on lawyers' choice of profession is not their income level, contrary to what was thought at first. It has been observed that they generally reside in secure sites in Diyarbakır. Despite having access to all Bar Association lawyers, it has been observed that especially lawyers who have been practicing law for many years do not show interest in working. It has been observed that business people who are affiliated with the Diyarbakır Bar Association and chose law as their second profession, chose to become a lawyer by taking advantage of its symbolic features to enter politics. It has been observed that lawyers tend to abandon the profession they have chosen over the years because of their respect for the content of the profession, which is respected in the society, and it is a profession that they do not want their children to do. This study about lawyers reveals the sociological characteristics of lawyers registered to the Diyarbakır bar and shows the reasons why the profession of lawyer is preferred by different professional groups.