Post-truth ve medya: suçlu çocuk algısının inşası
Post-truth and the medi̇a: The constructi̇on of publi̇c percepti̇ons of chi̇ldren i̇n confli̇ct wi̇th the law
- Tez No: 1019453
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Hukuk, Social Work, Sociology, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, suça sürüklenen çocukların medyaya yansıyan haberlerinde kullanılan dil, tercih edilen anlatım biçimleri ve“çocuk”kavramının suça sürüklenen çocuklar bağlamında nasıl görünmez hâle getirildiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel amacı, suça sürüklenen çocuğun“çocuk”kimliğinin post-truth çağında bilgi yoğunluğu içerisinde nasıl yeni bir hakikat üzerinden yeniden inşa edildiğini ve medyanın toplumu ahlaki paniğe yönelten söylemleri nasıl ürettiğini ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında konvansiyonel medya ve sosyal medya içeriklerinde suça sürüklenen çocukların sunuluş biçimleri incelenmiş; bu sunuluş biçimlerinin, çocuk kavramından uzaklaşarak suç merkezli bir anlatıya nasıl dönüştüğü değerlendirilmiştir. Aynı zamanda suça sürüklenen çocukların müdafiliğini üstlenmiş avukatlarla gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler aracılığıyla, medya söylemlerinde görünmez hâle gelen çocuk gerçekliğinin uygulamadaki karşılığı anlaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş; medya içerikleri eleştirel bir perspektifle analiz edilmiş ve avukat görüşmeleriyle birlikte karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışma, medyanın özellikle duygulara hitap eden haber içerikleri aracılığıyla toplumsal öfkeyi nasıl beslediğini, suç unsurunu görünür kılarken çocuk kimliğini geri plana ittiğini ve bu süreçte suça sürüklenen çocukların“çocuk”kavramının dışına taşınan bir temsil biçimiyle sunulduğunu tartışmaktadır. Araştırmanın sonuçlarına göre çocuk kavramı medya aracılığıyla bağlamından koparılarak çocuk dışılaştırılmakta, toplum ise bu temsil biçimini zamanla bir gerçeklik ve inanç hâline getirmektedir. Buna karşın avukat anlatıları, suça sürüklenen çocukların yaşamlarında çok boyutlu sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunların bulunduğunu göstermektedir. Sonuç olarak çalışma, medya tarafından üretilen söylemlerde suça sürüklenen çocuk kavramının çocuk kavramından keskin biçimde ayrıştırıldığını ve çocukların gerçekliklerinin görünmezleştirildiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the language used in news reports reflected in the media about children pushed into crime, the preferred forms of narration, and how the concept of the“child”is rendered invisible within the context of children pushed into crime. The main purpose of the study is to reveal how the“child”identity of children pushed into crime is reconstructed through a new form of truth within the density of information in the post-truth era, and how the media produces discourses that direct society toward moral panic. Within the scope of the research, the ways in which children pushed into crime are presented in traditional media and social media contents were examined; and it was evaluated how these forms of representation move away from the concept of the child and transform into a crime-centered narrative. At the same time, through in-depth interviews conducted with lawyers who undertook the defense of children pushed into crime, the practical counterpart of the child reality that becomes invisible in media discourses was attempted to be understood. In the research, a qualitative research method was adopted; media contents were analyzed from a critical perspective and comparatively evaluated together with the interviews conducted with lawyers. The study discusses how the media feeds social anger particularly through news contents appealing to emotions, pushes the child identity into the background while making the crime element visible, and in this process presents children pushed into crime through a form of representation carried outside the concept of the“child.”According to the findings of the research, the concept of the child is detached from its context and de-childized through the media, while society gradually turns this form of representation into a reality and belief. On the other hand, the narratives of lawyers demonstrate that children pushed into crime experience multidimensional social, economic, and psychological problems in their lives. As a result, the study reveals that in discourses produced by the media, the concept of children pushed into crime is sharply separated from the concept of the child and that the realities of these children are rendered invisible.