Kişisel verilerin korunması hakkı ve 1982 Anayasasına göre sınırlandırılması
The right to protection of personal data and its limitation according to the 1982 Constitution
  1. Tez No: 869208
  2. Yazar: AHMET ENBİYA UZDİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kişisel verilerin korunması hukuku kapsamında 1880'li yıllarda başlayan doktrinsel çalışmaları 1970 yılında Almanya'nın Hessen Eyaleti'nde çıkarılan ilk mevzuat çalışması takip etmiştir. Bu tarihten sonra birçok ülkede kişisel verilerin korunması hakkı konusunda çeşitli normatif düzenlemeler yapılmıştır. 1981 yılına gelindiğinde 108 sayılı Sözleşme imzalanmış, bu sayede kişisel verilerin korunması hakkı ilk kez uluslararası bağlayıcı bir belgeye konu edinmiştir. Türkiye'de 2010 yılında gerçekleşen Anayasa değişikliği ile 1982 Anayasası'na dahil olan kişisel verilerin korunması hakkı ile ilgili 2016 yılında müstakil bir kanun olarak 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu çıkarılmıştır. Temel hak ve özgürlükler içerisinde yer alan kişisel verilerin korunması hakkındaki en ihtilaflı konulardan biri ise muhakkak ki hakkın 1982 Anayasası bakımından sınırları ve hakkın sınırlandırılması meselesidir.
Özet (Çeviri)
Although doctrinal studies on the protection of personal data started much earlier, the first normative regulation in this field was enacted in Germany in the 1970s. After this date, various normative regulations have been made in many countries regarding the right to protection of personal data. By 1981, the Convention for the Protection of Individuals with regard to Automatic Processing of Personal Data, known as Convention 108, was signed. This marked the first international binding document specifically addressing the right to the protection of personal data. In Turkey, a constitutional amendment in 2010 included the right to the protection of personal data within the 1982 Constitution. Subsequently, in 2016, a separate law, Law No. 6698 on the Protection of Personal Data, was enacted to provide comprehensive regulation in this area. One of the most controversial issues regarding the protection of personal data, which is among the fundamental rights and freedoms, is undoubtedly the issue of the limits of the right and the limitation of the right in terms of the 1982 Constitution.