Ümmî Sinan Divanı'nda ilahi aşk kavramı
The concept of divine love in the Divan of Ummi Sinan
  1. Tez No: 869218
  2. Yazar: MURAT ABUZER GÖKTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Aşk, mutasavvıf tüm şairlerin birinci dereceden önem verdikleri bir konu olmuştur. Her şair aşk anlayışını şiirlerine yansıtmaya gayret göstermiştir. Bunu yaparken de aşkı çeşitli benzetme ve mazmunlarla anlatma yoluna gitmişlerdir. Bu sebeple şairlerin şiirlerinde ifade edilen aşk teması her şairde farklı boyutuyla işlenmiştir. Bu da yeni izahların yapılmasını zaruri kılmıştır. XVII. yüzyılın önemli mutasavvıf şairlerden biri olan Ümmî Sinan'ın şiirlerinin ana teması da aşktır. Ümmî Sinan Divânı'nda yer alan aşk teması onun hayatından izler taşır. O, maddi aşkla ilgilenmemiştir. Onun şiirlerinde söz ettiği aşk Allah aşkıdır. Bu çalışmada da onun aşk anlayışı farklı boyutlarıyla tahlil edilecektir. Çalışma; Giriş, Ümmî Sinan'ın Hayatına Genel Bir Bakış, Ümmî Sinan Divânı'nda Yer Alan Tasavvuf ve Aşkla İlgili Kavramlar, Ümmî Sinan Divânı Kapsamında İlâhî Aşk Anlayışı, Sonuç ve Kaynakça bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı açıklanmış, Ümmî Sinan hakkında daha önce yapılmış çalışmalarla ilgili bilgi verilmiştir. İkinci bölümde hayatı ve tasavvuf görüşü anlatılmıştır. Üçüncü bölümünde Ümmî Sinan Divânı'nda ifade edilen aşk ve tasavvufla ilgili kavramlar açıklanmıştır. Çalışmanın esas kısmını teşkil eden dördüncü bölümde Ümmî Sinan'ın aşk anlayışı şiirlerinden hareketle tespit edilmiştir. Sonuç bölümünde tespiti yapılan bilgi ve bulgular doğrultusunda bir değerlendirme yapılmıştır. Kaynakça bölümünde ise tez çalışmasında yararlanılan kaynakların künyeleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Love has been a subject that all sufi poets attach great importance to. Every poet has tried to reflect his understanding of love in his poems. While doing this, they chose to describe love with various analogies and metaphors. For this reason, the theme of love in the poems of poets is handled differently in each poet. This necessitated the making of new explanations. XVII. The main theme of the poems of Ümmî Sinan, one of the most important sufi poets of the 20th century, is love. The theme of love in Ümmî Sinan's Divân carries traces of his life. He was not interested in material love. The love he talks about in his poems is the love of God. He has sincerely described this love in his poems. In this study, we will explain his understanding of love. Our work; It consists of Introduction, An Overview of Ümmî Sinan's Life, Concepts of Sufism and Love in Ümmî Sinan's Divân, Conception of Divine Love within the Scope of Ümmî Sinan's Divân, Conclusion and Bibliography. In the introduction part, the purpose of our study is explained and information is given about previous studies about Ümmî Sinan. In the second part, his life and mysticism are explained. In the third part, the concepts of love and mysticism in the Divân of Ümmî Sinan are explained. In the fourth chapter, which constitutes the main part of our study, Ümmî Sinan's understanding of love is explained with reference to his poems. In the conclusion part, an evaluation was made in line with the information and findings determined. In the bibliography section, the tags of the sources used in the thesis are given.