6 şubat 2023 kahramanmaraş merkezli depremler sonucu Dicle Üniversitesi Tıp fakültesi hastanelerine başvuran depremzedelerin adli tıbbi incelenmesi
Forensic medical examination of earthquake victims admitted to Dicle universi̇tesi Medical Faculty Hospitals as a result of the 6 february 2023 Kahramanmaraş centered earthquakes
  1. Tez No: 869217
  2. Yazar: HÜMEYRA ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Öngörülemeyen bir afet türü olan depremler, dolaylı ya da direkt olarak etki ederler. Bu nedenle ortaya çıkan travmatik yaralanmalar basit sıyrıktan sistemik etki gösteren yaralanmalara kadar geniş bir yelpazede görülebilir. Depremlerde meydana gelen yaralanmalar, hukuki süreçte delil niteliği taşıyabileceğinden önemlidir. Çalışmamızda, depremzedelerin demografik özelliklerini belirlemek, yaralanmaların epidemiyolojik ve adli tıbbi yönlerini ortaya çıkartmak amaçlanmıştır. Kesitsel-tanımlayıcı özelliği bulunan bu çalışma, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri'ne 06.02.2023 ile 06.03.2023 tarihleri arasında başvuran ve hastanemizde kullanılan elektronik sistemde çağrı tipi olay-afet olarak girilen olguların tıbbi evrakları retrospektif olarak incelenmesiyle yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 197 olgudan 89'u kadın, 88'i erkekti. Olgular en sık genç erişkinlik orta yaş çağında ve yaş ortalamaları 36(minimum:0, maksimum:84)'dır. Hastaneye en sık başvuru %31'lik oranla ilk gün gerçekleşti. Olguların %62,4'ü yatırılarak tedavi edildi, 18'i öldü, 125'i konservatif tedavi sonucu taburcu edildi. Depremden en sık etkilenen vücut bölgesi ekstremitelerdi ve 108 olguda birden fazla bölgede yaralanma vardı. Yaralanmaların %28'ini kırıklar, %5'ini basit yaralanmalar, %7'sini kompartman sendromu oluşturuyordu. Olguların yaklaşık %43'ünde kırık saptanmazken, olgularda meydana gelen kırık sayının ortalaması 1,7 idi. 53 olguda crush sendromu tanısı konuldu ve 11 hastaya diyaliz tedavisi yapıldı. Yaralanmaların adli tıbbi değerlendirilmesinde, olguların %43'ünde hayati tehlikeye neden olan yaralanma, %76'sında basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek yaralanma, %38'inde hayat fonksiyonlarını ağır derecede etkileyen kırık saptandı. Olguların %9 (n:18)'una genel adli muayene raporu düzenlenmemişti. Düzenlenen raporların çoğu geçici hekim raporuydu. Birinci kuşak deprem bölgesinde bulunan ülkemiz için, sağlık kuruluşlarının depreme hazırlıklı olması, hastane afet planlamalarının etkin bir şekilde uygulanması ve depreme özgü gerekli eğitimlerin sağlık personeline verilmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes, which are unpredictable disasters, have indirect or direct effects. The forms of traumatic injuries resulting from these effects can be seen in a wide range from simple abrasions to injuries with systemic effects. Injuries that occur in earthquakes are important as they are evidence in the legal process in the post-earthquake period. In our study, we aimed to determine the demographic characteristics of earthquake victims and to reveal the epidemiologic and forensic medical aspects of injuries. This cross-sectional descriptive study was conducted by retrospectively analysing the medical documents of the patients who were admitted to Dicle University Faculty of Medicine Hospitals between 06.02.2023 and 06.03.2023 and whose call type was entered as event disaster in the electronic system used in our hospital. Of the 197 patients included in the study, 89 were female and 88 were male. The most common age group was young adulthood to middle age and the mean age was 36 years (minimum: 0, maximum: 84). The most common admission to the hospital was on the first day with a rate of 31%. 62.4% of the cases were hospitalized, 18 died and 125 were discharged after conservative treatment. Extremities were the most frequently affected body part and 108 cases had injuries in more than one region. Fractures accounted for 28% of the injuries (most common), simple injuries accounted for 5%, and compartment syndrome accounted for 7%. Approximately 43% of the cases had no fracture, and the mean number of fractures was 1.7. In 53 cases, crush syndrome was diagnosed and dialysis treatment was performed in 11 patients. Forensic medical evaluation of injuries, 43% of the cases had life-threatening injuries, 76% had injuries that could not be treated with simple medical intervention, and 38% had fractures that severely affected life functions. A general forensic examination report was not issued in 9% (n:18) of the cases. Most of the reports issued were temporary physician reports. For our country, which is located in a first-generation earthquake zone, it is of great importance that healthcare institutions are prepared for earthquakes, hospital disaster planning is effectively implemented and necessary earthquake-specific trainings are provided to healthcare personnel.