Fıkh-ı Ekber şerhleri literatüründe Ebu'l-Müntehâ el-Mağnisâvî'nin yeri
The place of Abū l-Muntahā al-Maghnisāwī in the literature of commentaries of al-Fiqh al-akbar
- Tez No: 869227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GÖMBEYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ebû Hanîfe'ye nispet edilerek oğlu Hammâd tarikiyle gelen Fıkh-ı Ekber risâlesine özellikle Osmanlı zamanında pek çok şerh yazılmıştır. Osmanlı ulemasının risâleye gösterdiği bu ilgiye karşı Ebu'l-Müntehâ el-Mağnisavi de kayıtsız kalmamış ve biri mufassal diğeri muhtasar olmak üzere iki şerh telif etmiştir. Bu şerhler Osmanlı coğrafyasında yayılmış, ulema ve talebe tarafından teveccüh görmüştür. Bir giriş ve üç ana bölümden oluşan bu çalışmada Mağnisâvî'nin hayatına ve onun Fıkh-ı Ekber şerhlerine odaklanılmıştır. Çalışmanın ilk bölümü, Mağnisâvî'nin ve onun Fıkh-ı Ekber şerhlerinin literatürdeki yerini tespit etmek amacıyla Fıkh-ı Ekber risâlesine ve Osmanlı döneminde bu risâle üzerine yapılan şerh çalışmalarına ayrılmıştır. İkinci bölümde çalışmanın ana unsurunu oluşturan müellif Ebu'l-Müntehâ'nın hayatı, ilmi kişiliği ve eserleri ile onun Fıkh-ı Ekber şerhleri incelenmiştir. Bunun yanında şerhlerin yazılış amaçları hakkında bilgi verilmiş, muhtasar şerhin isimlendirilmesi ve ona aidiyeti konusunda problemler oluşturularak çözüm arayışına girilmiştir. Üçüncü bölümde ise mufassal ve muhtasar şerhin ayırt edici özellikleri ve literatürdeki yerleri tespit edilmeye çalışılmış, sonuç kısmında konu ile ilgili değerlendirmede bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
al-Fiqh al-akbar, attributed to Abū Ḥanīfa and transmitted via his son Ḥammād, has numerous commentaries written on it, especially during the Ottoman period. In response to the Ottoman scholars' interest in the treatise, Abū l-Muntahā al-Maghnisāwī also composed two commentaries, one detailed and the other concise. These commentaries spread throughout the Ottoman territories and were well-received by scholars and students alike. This study, consisting of an introduction and three main chapters, focuses on the life of al-Maghnisāwī and his commentaries on al-Fiqh al-akbar. The first chapter of the study is dedicated to identifying the place of al-Maghnisāwī and his commentaries on al-Fiqh al-akbar in the literature by examining the treatise itself and the commentary works done on it during the Ottoman period. In the second chapter, the life, scholarly personality, and works of the author Abū l-Muntahā, who constitutes the main element of this study, are examined along with his commentaries on al-Fiqh al-akbar. Additionally, information is provided about the purposes for which the commentaries were written, and issues regarding the naming and attribution of the concise commentary are addressed with attempts to find solutions. In the third chapter, the distinguishing features of the detailed and concise commentaries and their place in the literature are examined, and the conclusion section provides an evaluation of the topic.