Öğretmenlerin öğrencilerinin eleştirel düşünme becerilerini geliştirici etkinlikleri uygulama durumlarına ilişkin görüşleri
Teachers' perspectives on the implementation of activities to develop students' critical thinking skills
  1. Tez No: 869229
  2. Yazar: GİZEM ARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL KABLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin eleştirel düşünme becerilerini geliştirmek için kullandıkları etkinlikleri, etkinlik düzenleyemediklerinde sundukları gerekçeleri ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerini incelemektir. Araştırma, öğretmenlerin bu süreçleri açık fikirlilik, merak, kendine güven, doğruyu arama ve açıklama gibi eleştirel düşünmenin alt boyutları çerçevesinde nasıl ele aldıklarını detaylı bir şekilde incelemeyi hedeflemektedir. Fenomenolojik durum çalışması deseni kullanılan bu çalışmada, ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilen 10 gönüllü öğretmen çalışma grubunu oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmış ve yüz yüze görüşmelerle elde edilen veriler içerik analizi sürecine göre analiz edilmiştir. Bulgulara göre, öğretmenler derslerinde öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini geliştirecek tartışma etkinlikleri, soru-cevap oturumları ve etkinlik temelli uygulamaları kullandıklarını belirtmişlerdir. Etkinlik düzenleyemeyen öğretmenler ise sınıf yönetimi zorlukları, öğrencilerin derse hazırlıksız gelmeleri, bilgileri sorgulamadan kabul etmeleri, kitap okuma alışkanlıklarının olmaması, programın yetersizliği ve branş farklılıklarını gerekçe olarak göstermişlerdir. Çözüm önerileri arasında, sınıf mevcudunun azaltılması, öğrencilerin derslere konu ve materyal açısından daha hazırlıklı gelmeleri, konuların azaltılması, öğretmenlerin mesleki gelişime daha çok önem vermesi ve öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırılması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the activities used by teachers to enhance their critical thinking skills, the reasons they provide when unable to organize activities, and proposed solutions to these problems. The research aims to examine in detail how teachers approach these processes within the sub-dimensions of critical thinking such as open-mindedness, curiosity, self-confidence, truth-seeking, and explanation. In this study, which uses a phenomenological case study design, a study group of 10 volunteer teachers selected through criterion sampling has been formed. Data were collected using a semi-structured interview form prepared by the researcher and analyzed according to the content analysis process with data obtained through face-to-face interviews. According to the findings, teachers indicated that they use discussion activities, question-and-answer sessions, and activity-based practices to develop students' critical thinking skills in their lessons. Teachers who are unable to organize activities cited classroom management challenges, students coming to class unprepared, students accepting information without questioning, lack of reading habits, program inadequacy, and subject differences as reasons. Among the proposed solutions are reducing class size, ensuring that students come to classes more prepared in terms of subject and material, reducing topics, giving more importance to teachers' professional development, and instilling reading habits in students.