İslami finans ve konvansiyonel finans felsefesi ve İslami finans felsefesinin finansal yönetim ve firmalar üzerindeki etkisi: Nitel bir karşılaştırma
Islamic finance and conventional finance philosophy and the impact of Islamic finance philosophy on financial management and companies: A qualitative comparison
- Tez No: 869251
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN OKKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Diğer sistemlerde olduğu gibi, ekonomik sistemler de kendilerine özgü felsefi temellerle şekillenir. Sistemdeki bir kısım inanç, düşünce, prensipler, kabuller o sistemi uygulayacak olan insanların dünyaya ve olaylara bakış açısını yönlendirir ve zihinlerde kabul ya da ret şeklinde bir yargı oluşturur. Ekonomik sistemler de bir felsefi temele dayanmaktadır ve konvansiyonel finans ilminin felsefesi“firmaya konulan sermayenin maksimize edilmesi”fikrine dayanır. Buna karşılık İslâmî finans felsefesi, finansal yönetimin İslâmî sınırlar içerisinde faaliyet göstermesini öngörür yani İslâm'ın kapsamı dâhilindedir. İslâmî finans felsefisinin temeli“firmaya konulan sermayenin İslâmî kurallara (helal/haram eksenine) göre maksimize edilmesi”fikrine dayanır. Bu tezin amacı bu felsefelerin mukayesesi, İslâm hukuku çerçevesinde İslâmî finansmanla ilgili finans konularının temel prensiplerini, belirli bir bütünlük içerisinde sistematize edilmiş bir şekilde konvansiyonel finansla mukayeseli olarak ortaya koyarak literatüre katkı sunmak ve İslâmî finansın firmalarda nasıl uygulanabileceğini göstermektir. Bu sebeple İslâmî finansla ilgili hiçbir fıkhi tartışmaya girilmemiş, konular net ve açık olarak işlenerek gerçek hayatta nasıl uygulandığını gösterilmiştir. Bunun araştırması için nitel araştırma ve karşılaştırma yapılıp akademik alanlar ve de iş hayatındaki insanlara İslâmî finansın ve finansal sisteminin iyi anlaşılmasına katkıda bulunması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Like other systems, economic systems are shaped by their own philosophical foundations. Some beliefs, thoughts and principles in economic systems direct the viewpoint of the people who will apply that system to the world and events and choose to either adopt or reject those viewpoints. Economic systems are also based on a philosophical basis, and the philosophy of conventional finance is based on the idea of“maximizing the capital invested in the firm”. On the other hand, Islamic finance philosophy predicts that financial management should operate within the rules of Islam. The basis of Islamic financial philosophy is based on the idea of“maximizing the capital invested in the firm according to Islamic rules (the halal/haram axis)”. The aim of this thesis is to compare these philosophies, to present the basic principles of finance related to Islamic finance within the framework of the Islamic law, in a systematized manner, to present to the reader in comparison with conventional finance and to show how Islamic finance can be applied in companies. That's why there is no engagement in fiqh discussions about Islamic finance and all points are vividly explained, as well as showcasing how they would be applied in real life. By providing a qualitative research and analysis, this thesis expects to contribute to a better understanding of Islamic finance and its financial system, both in academic fields and in business life.