Toplumsal cinsiyete dayalı şiddete maruz bırakılan geçici koruma altındaki Suriyeli kadınların karşılaştıkları güçlükler ve güçlenme deneyimleri
Challenges faced and empowerment experiences of Syrian women under temporary protection who are subjected to gender-based violence
- Tez No: 869250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN PASLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı toplumsal cinsiyete dayalı şiddete maruz bırakılan geçici koruma altındaki kadınların; şiddete, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, kaynak ve hizmetlere erişime, sosyal destek mekanizmalarına erişime ve profesyonel desteğe erişime dair yaşadıkları güçlükleri ve profesyonel destekle birlikte güçlenmelerini kendilerinin aktarımları ile incelemek ve değerlendirmektir. Araştırma TCDŞ'ye maruz bırakılan geçici koruma altındaki 10 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmada verilerin analizi için tematik analiz yöntemi kullanılmış, bulgular bu yöntem ile aktarılmıştır. Araştırmanın sonuçları katılımcıların TCDŞ'ye maruz bırakılma durumlarına mülteci kimliğinin de eklenmesi ile kesişimsel ayrımcılığa maruz bırakıldıklarını, daha fazla risk altında olduklarını, profesyonel desteğin bu riskin azaltılmasında önemli bir paya sahip olduğunu işaret etmiştir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve şiddetin, göç öncesinde ve sonrasında yaşandığı görülmüştür. Şiddet döngüsünün içinde olan kadınların geleceğe dair umutlu olma, kendini suçlama gibi sebeplerle şiddet döngüsünden çıkamadıkları görülmüştür. Şiddet döngüsünden çıkılsa dahi faillerin tehditlerinin devam ettiği, bu durumun güvensiz hissettirdiği anlaşılmıştır. Kadınların istihdam, eğitim ve barınmaya erişimde güçlük çektikleri, dil bariyeri ve ekonomik güçlükler yaşadıkları görülmüş, en az güçlüğün ise sağlığa erişim konusunda yaşandığı anlaşılmıştır. Şiddet döngüsünün içinde ve döngüden çıktıktan sonra sosyal destek mekanizmalarının ve profesyonel desteğin oldukça önemli olduğu, bu mekanizmaların yoksunluğunun güçlük yarattığı aktarılmıştır. Beraberinde çocuğu olan kadınların çocuklarının, sosyal destek mekanizması olarak onları destekledikleri ancak aynı zamanda şiddetin tanığı veya öznesi olabildikleri görülmüştür. Tüm bu güçlüklere rağmen kadınların şiddet döngüsünün içinden çıkarak güçlendikleri, profesyonel desteğe erişebildikleri, kaynak ve hizmetlere kendi güçleri ile eriştikleri ve yeni bir hayat inşa ettikleri görülmüştür. Bu araştırmanın şiddete maruz bırakılan geçici koruma altındaki kadınların yaşantılarını görünür kılarak, TCDŞ'ye maruz bırakılanlarla çalışanlara ve literatüre katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine and evaluate the difficulties faced by women under temporary protection who have experienced gender-based violence (GBV), related to violence, gender inequality, access to resources and services, access to social support mechanisms, and access to professional support, as well as their empowerment through professional support, based on their own accounts. The research was conducted with 10 women under temporary protection who have experienced GBV. Thematic analysis was used for data analysis in this qualitative research, and the findings were presented using this method. The results of the research women that participants, in addition to facing gender based violance (GBV) exposure, experience intersecting discrimination due to the addition of their refugee identity, indicating a higher level of risk and the significant role of professional support in reducing this risk. Gender inequality and violence were observed both before and after migration. It was observed that women trapped in the cycle of violence struggle to break free due to reasons such as hope for the future and self-blame. Even after exiting the cycle of violence, threats from perpetrators persist, causing feelings of insecurity. Women faced difficulties in accessing employment, education, and housing, encountered language barriers and economic hardships, with the least difficulty observed in accessing healthcare. It was understood that social support mechanisms and professional support are crucial both within and after exiting the cycle of violence, and the absence of these mechanisms creates difficulties. Women with children were found to support their children as a social support mechanism while also being witnesses or subjects of violence. Despite all these challenges, it was observed that women emerge stronger from the cycle of violence, accessing professional support, resources, and services through their own efforts, and rebuilding their lives. This study is expected to contribute to practitioners working with those exposed to GBV and to the literature by shedding light on the experiences of women under temporary protection who have experienced violence.