Acil ve diğer servislerden yoğun bakım ünitesine alınan hastalarda farklı kabul zamanlarının mortalite üzerine etkisi
Effect of different admission times from the emergency and other depertmants to the intensive care unit on mortality
  1. Tez No: 869261
  2. Yazar: MELİKE MERVE CESUR
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET CEMİL İSBİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç; Yoğun bakımda 1 yıl boyunca takip ve tedavi edilen hastaların mesai saatleri içinde ve dışında yoğun bakıma kabul edilme zamanlarının mortalite ve morbidite üzerindeki etkisi araştırmaktır. Materyal ve Metot; çalışmaya Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi 16.02.2022 tarih ve 2022-02/07 sayılı etik kurul kararı sonrası başlanmıştır. Çalışma prospektif tanımlayıcı bir çalışmadır. Bulgular; Yapılan çalışmaya toplamda 642 hasta dahil edilmiştir. Hastaların 378'i (%58,4) kadın, 267'si (%41,6) erkek idi. Hastaların %26,8' mesai saati içinde yoğun bakıma kabul edilmiştir. Kabul edilen hastalarda mortalite görülme oranı %57,8 idi. Mortalite oranı en fazla (%61) 72 saat sonrasında saptanmıştır. En fazla (%50,5) acil bölümünden kabul edilmiştir. En fazla saptanan hastalık (%22,6) nörolojik hastalıklardır. Mortalite yönünden mesai içi ve mesai dışı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Yine aynı şekilde mortalite yönünden acilden gelen ve diğer bölümlerden gelen hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Sonuçlar; Bu sonuç, özellikle yoğun bakım ünitelerinde hizmet kalitesi ve sürekliliği açısından önemlidir. Sağlık hizmetlerinin 24 saat kesintisiz olarak sunulduğu yoğun bakım ortamlarında, kabul saatinin mortalite oranları üzerinde belirgin bir etkisinin olmaması, hastalar için sağlanan bakımın ve tedavinin sürekli ve standardize olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the impact of admission times during and outside working hours to the intensive care unit on the mortality and morbidity of patients monitored and treated for one year in intensive care. Materials and Methods: The study was initiated following the ethical committee decision No. 2022-02/07 dated 16.02.2022 at Cumhuriyet University Faculty of Medicine. The study is a prospective descriptive study. Results: A total of 642 patients were included in the study. Of the patients, 378 (58.4%) were female, and 267 (41.6%) were male. 26.8% of the patients were admitted to the intensive care unit during working hours. The mortality rate in admitted patients was 57.8%. The highest mortality rate (61%) was observed after 72 hours. The majority (50.5%) were admitted from the emergency department. The most commonly diagnosed disease was neurological diseases (22.6%). There was no statistically significant difference in mortality between admissions during working hours and outside working hours (p>0.05). Similarly, there was no statistically significant difference in mortality between patients admitted from the emergency department and other departments (p>0.05). Conclusions: This result is particularly significant in terms of service quality and continuity in intensive care units. The absence of a marked effect of admission time on mortality rates in intensive care environments, where health services are provided 24/7, indicates that care and treatment provided to patients are consistent and standardized.