Kişisel sağlık verilerinin özel hukuk kapsamında korunması
Protection of personal health data within the scope of private law
- Tez No: 869262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH VARDAR HAMAMCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Sağlık Yönetimi, Law, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
Kişisel sağlık verilerinin özel hukuk kapsamında korunması konulu tez çalışmamızın ilk bölümü giriş bölümü olup bu bölümde problem, amaç, önem, konunun takdim ve sınırlandırılması sunulacaktır. Çalışmamızın ikinci bölümünde, konu ile ilgili temel kavramlar ve kişisel sağlık verilerinin korunmasına ilişkin düzenlemeler ele alınacaktır. Bu kapsamda, kişisel sağlık verisi kavramı incelenecek, kişisel sağlık verilerinin hukukî niteliğine ilişkin görüşler tartışılarak görüşümüz tespit edilecek; kişisel sağlık verilerinin işlenmesine ilişkin kavramlar ele alınacak ve kişisel sağlık verilerinin korunmasına ilişkin ulusal ve uluslararası düzenlemeler incelenecektir. Çalışmamızın üçüncü bölümümde, kişisel sağlık verilerinin işlenmesinde genel ilke ve esaslar incelenecek, işleme faaliyetinin hukuka uygunluk sebepleri olarak işlenme şartları ele alınacak, bu doğrultuda özellikle açık rıza kavramı ayrıntılı olarak incelenecektir. Devamında, Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenen yeterli önlemler incelenecektir. Çalışmamızın dördüncü bölümünde, kişisel sağlık verilerinin özel hukuk kapsamında korunması ele alınacaktır. Öncelikle özel hukukun genel düzenlemeleri kapsamında genel olarak bir değerlendirme yapıldıktan sonra, kişisel sağlık verilerinin Türk Medeni Kanunu kapsamında nasıl korunduğu ayrıntılı bir şekilde incelenecektir. Devamında, kişisel sağlık verilerinin Türk Borçlar Kanunu kapsamında korunması incelenecek ve sorumluluk türleri ayrıntılı olarak değerlendirilecektir. Dördüncü bölümün sonunda, kişisel sağlık verilerinin Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında korunması incelenecektir. Bu kapsamda ilgili kişinin hakları, veri sorumlusunun yükümlülükleri ile veri sorumlusunun, kişisel sağlık verilerinin hukuka aykırı işlenmesinden doğan sorumluluğuna ilişkin görüşler tartışılacaktır. Son olarak, özel hukuk korumasında usul kuralları ayrıntılı olarak değerlendirilecektir. Çalışmamızın son bölümü sonuç bölümü olup bu bölümde çalışmamızın genel bir değerlendirilmesi yapılacaktır. Çalışmanın tüm aşamaları ve çalışma süresince karşılaşılan tartışmalı konularla ilgili tespitlere yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
The first section of our thesis study on the protection of personal health data within the scope of private law is presented as the introduction. In this section, we will present the problem statement, objectives, significance, introduction to the topic, and its limitations. In the second section, we will address the fundamental concepts related to the topic and the regulations for the protection of personal health data. Within this context, the concept of personal health data will be examined, and views on the legal nature of personal health data will be discussed to determine our perspective; concepts related to the processing of personal health data will be considered, and national and international regulations concerning the protection of personal health data will be reviewed. The third section will explore the general principles and rules concerning the processing of personal health data, with a focus on the conditions that justify lawful processing activities. Specifically, the concept of explicit consent will be thoroughly examined. Subsequently, the adequate measures designated by the Personal Data Protection Board will be analyzed. In the fourth section, the protection of personal health data within the scope of private law will be discussed. Initially, a general assessment will be made within the framework of the general regulations of private law, followed by a detailed examination of how personal health data is protected under the scope of the Turkish Civil Code. The protection of personal health data under the Turkish Code of Obligations will then be reviewed, and types of liability will be evaluated in detail. At the end of the fourth section, the protection of personal health data under the Law on the Protection of Personal Data will be examined. In this context, the rights of the data subject, the obligations of the data controller, and the liability of the data controller for unlawful processing of personal health data will be discussed. Finally, procedural rules in the protection of private law will be evaluated in detail. The final section of our study is the conclusion, where a general evaluation of our study will be provided. This section will include findings related to all stages of the study and observations on contentious issues encountered during the research.