Okul yöneticisi ve öğretmenlerin iş yaşam dengesi ile değişim sinizmi arasındaki ilişki
The relationship between the organizational change cynism, and the work-life balance of the teachers and school administrators
- Tez No: 869267
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, Uşak ili ve Uşak iline bağlı ilçelerde var olan ilkokullar, ortaokullar ve liselerde görev alan öğretmenler ve okul yöneticilerinin iş yaşam dengelerini, örgütsel değişim sinizmi seviyelerini; değişim sinizmi davranışsal, duyuşsal ve bilişsel alt boyutları kapsamında sinizm seviyelerini; iş yaşam dengesiyle değişim sinizmi arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Bunun yanı sıra çalışmada, öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin örgütsel değişim sinizmi davranışsal, duyuşsal ve bilişsel alt boyutlarının medeni durum, cinsiyet, görev kademesi, alan, okul türü, eğitim durumu, kıdem ve çalışılan okul yerine göre anlamlı bir farklılığın olup olmadığı da araştırılmıştır. Çalışmada Uşak ili ve Uşak iline bağlı ilçelerde var olan anaokulları, ilkokullar, ortaokullar ve liselerde görev alan 200 öğretmen, 29 müdür yardımcısı ve 26 müdür olmak üzere toplamda 255 katılımcıdan oluşan ve amaçlı örneklem yöntemi kullanılarak bir çalışma grubu oluşturulmuştur. Araştırmanın modeli ilişkisel tarama modelidir. Çalışma grubunun örgütsel değişim sinizmi seviyesini belirlemek için Helvacı ve Çavdar (2017) tarafından geliştirilmiş olan“Örgütsel Değişim Sinizmi Ölçeği”kullanılırken; iş-yaşam dengesini belirlemek içinse Taşdelen Karçkay ve Bakalım (2017) tarafından geliştirilmiş olan“İş Yaşam Dengesi Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin SPSS 18.0 istatistik programıyla çözümlemesi yapılmıştır. Verilerin analizi için bağımsız örneklemler, betimsel istatistikler, ANOVA, t-testi, tek yönlü varyans analizi ve korelasyon analizi testleri kullanılmıştır. Okul yöneticileri ve öğretmenlerin iş yaşam dengesi düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Okul yöneticileri ve öğretmenlerin iş yaşam dengesine yönelik algılarının cinsiyet, medeni durum, görev kademesi, alan, okul türü, eğitim durumu, kıdem ve çalışılan okul yeri değişkeni faktörlerine göre farklılaşması istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşma belirlenmemiştir. Okul yöneticileri ve öğretmenlerin değişim sinizmi yönelik algılarına bakıldığında genel algının düşük düzeyde olup; bilişsel sinizm boyutunda ve davranışsal sinizm boyutunda düşük düzeyde iken duyuşsal sinizm boyutunda ise orta düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. Okul yöneticileri ve öğretmenlerin değişim sinizmine yönelik algılarının cinsiyet, medeni durum, alan, eğitim durumu, kıdem değişkeni faktörlerine göre farklılaşması istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşma belirlenmemiştir. Okul yöneticileri ve öğretmenlerin değişim sinizmine yönelik algılarının görev kademesi değişkenine göre sadece bilişsel alt boyutta anlamlı düzeyde farklılaşma, okul türü değişkenine göre sadece duyuşsal alt boyutta anlamlı düzeyde farklılaşma belirlenirken çalışılan okul yeri değişkenine göreyse tüm alt boyutlarda anlamlı düzeyde farklılaşma belirlenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda okul yöneticisi ve öğretmenlerin iş yaşam dengesi ile değişim sinizmleri arasında negatif yönlü düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the work-life balance and organizational change cynicism levels of teachers and school administrators working in preschools, primary schools, middle schools, and high schools in Uşak province and its districts. Additionally, the study investigates whether there is a significant difference in the organizational change cynicism levels of teachers and school administrators according to marital status, gender, job level, field, school type, education level, seniority, and workplace. Furthermore, it aims to assess the cynicism levels across the behavioral, perceptional, and cognitive sub-dimensions. Finally, it seeks to identify the relationship between work-life balance and the change cynicism. The study formed a research group using a purposive sampling method, consisting of a total of 255 participants, including 200 teachers, 29 vice principals, and 26 principals working in preschools, primary schools, middle schools, and high schools in Uşak province and its districts. The research model is a correlational survey model. The“Organizational Change Cynicism Scale,”developed by Helvacı and Çavdar (2017), was used to determine the organizational change cynicism level of the study group, while the“Work-Life Balance Scale,”developed by Taşdelen Karçkay and Bakalım (2017), was used to determine work-life balance. The data is analyzed using the SPSS 18.0 statistical program. Independent samples, descriptive statistics, ANOVA, t-test, one-way analysis of variance, and correlation analysis tests were employed for data analysis. We observe that the work-life balance levels of school administrators and teachers are high.There was no statistically significant difference in the perception of work-life balance among school administrators and teachers according to marital status, gender, job level, field, school type, education level, seniority, and workplace. When examining the perceptions of organizational change cynicism among school administrators and teachers, it was concluded that the overall perception was low, with low levels observed in the cognitive cynicism dimension and behavioral cynicism dimension, while a moderate level was observed in the affective cynicism dimension. There was no statistically significant difference in the perception of organizational change cynicism among school administrators and teachers according to gender, marital status, field, education level, and seniority. However, a significant difference was found only in the cognitive dimension according to job level, only in the affective dimension according to school type, and in all sub-dimensions according to workplace. As a result of the research, it is seen that there is a negative, low-level significant relationship between the work life balance and change cynicism of school administrators and teachers.