Anorektal malformasyonu veya hirschsprung hastalığı olan çocuğa sahip ebeveynlerin bakım yükü ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between care burden and quality of life of parents of children with anorectal malformation or hirschsprung disease
- Tez No: 869268
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA SULUHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırma, Anorektal Malformasyonu (ARM) veya Hirschsprung Hastalığı (HH) olan çocukların ebeveynlerinin bakım yükü ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel türde tasarlanan bu araştırmaya Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Yoğun Bakım ve Çocuk Cerrahisi servisinde yatışı yapılan ARM'li veya HH'li olan 51 çocuğun ebeveyni katılmıştır. Veriler, Veri Toplama Formu, Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği (ZBYÖ) ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu Türkçe Versiyonu (WHOQOL-BREF-TR) aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular: Ebeveynlerin ZBYÖ ölçek puanları ortalaması 33.6±12.7 olarak bulunmuştur. ZBYÖ'ye göre ebeveynler bakım yükünü, %47,1'i (n=24) hafif, %31,4'ü (n=16) orta ve %3,9'u (n=2) ağır düzey olarak algılamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to determine the relationship between care burden and quality of life of parents of children with Anorectal Malformation (ARM) or Hirschsprung Disease (HD). Materials and Methods: Parents of 51 children with ARM or HH who were hospitalized in Ankara Bilkent City Hospital Pediatric Surgery Intensive Care and Pediatric Surgery service participated in this cross-sectional study. Data were collected through the Data Collection Form, Zarit Caregiving Burden Scale (ZBYÖ) and World Health Organization Quality of Life Scale Short Form Turkish Version (WHOQOL-BREF-TR). Results: The mean ZBYS scale scores of the parents were found to be 33.6±12.7. According to ZBYS, parents perceived the care burden as light in 47.1% (n=24), moderate in 31.4% (n=16) and heavy in 3.9% (n=2).