Yiyecek ve içecek işletmesi çalışanlarının problem çözme becerilerinde iş tatmininin rolü: Hatay ilinde bir uygulama
The role of job satisfaction in problem solving skills of food andbeverage business employees: A case of
  1. Tez No: 869275
  2. Yazar: TUBA KAYIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı yiyecek- içecek işletmelerinde çalışanların problem çözme becerilerinde iş tatmininin rolünü belirlemektir. Yiyecek- içecek işletmeleri, turizm sektöründe emek yoğun üretime dayalı olarak konaklama işletmeleri bünyesinde ya da bağımsız olarak faaliyet gösteren, sektörde gelir ve istihdam yaratan özelliği bakımından stratejik önemi bulunan işletmelerdir. Çalışma kapsamında Hatay ilindeki yiyecek-içecek işletmelerinde görev yapan 303 servis ve mutfak çalışanı ile demografik bilgi formu, Minnesota iş tatmini ölçeği ve Problem çözme ölçeğinden oluşan yüz yüze bir anket ve bir yarı yapılandırılmış görüşme uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler bilgisayar programı yardımıyla istatistiksel analize tabi tutulmuştur. Araştırmaya katılan yiyecek- içecek işletmesi çalışanlarının yüksek düzeyde iş tatmini ve problem çözme becerilerine sahip oldukları görülmüştür. Araştırma sonucunda; iş tatmini ile problem çözme becerisi arasında pozitif yönde kuvvetli bir ilişki bulunduğu, iş tatmin düzeyi artan çalışanların problem çözme becerilerinin de arttığı belirlenmiştir. Elde edilen bu sonuç, örgütlerin çalışanlarının iş tatminini yükseltecek önlemleri almasının örgüt içerisindeki problemlerin çözümüne önemli bir katkı sağlayacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the role of job satisfaction in problem solving skills of employees in food and beverage businesses. Food and beverage businesses are businesses that are strategically important in terms of their income and employment-creating features in the tourism sector, operating within or independently of accommodation businesses based on labor-intensive production. Within the scope of the study, a face-to-face survey consisting of demographic information form, Minnesota job satisfaction scale and problem solving scale was conducted with 303 service and kitchen employees working in food and beverage businesses in Hatay province. The data obtained from the research were subjected to statistical analysis with the help of a computer program. It has been observed that the employees of the food and beverage business participating in the research have a high level of job satisfaction and problem-solving skills. As a result of the research; It has been determined that there is a strong positive relationship between the level of job satisfaction and the level of problem solving skills, and the problem solving skills of the employees whose job satisfaction level increases, also increase. This result shows that taking the measures to increase the job satisfaction of the employees of the organizations will make an important contribution to the solution of the problems in the organization.