Electre yöntemi ile personel seçimi üzerine bir vaka çalışması
A case study on personnel selection using the electre method
  1. Tez No: 869276
  2. Yazar: FAİKA ÖZLEM KARAÇORLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL SÜSLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otel İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Personel seçimi işletmeler için olduğu kadar hizmet üreten organizasyonlar için de önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Özel Turizm Anadolu Meslek Lisesi için yapılacak matematik öğretmeni seçimi üzerine bir vaka çalışmasıdır. Bu amaçla çalışmada çok kriterli karar verme yöntemlerinden CRITIC ve ELECTRE yöntemleri kullanılmıştır. CRITIC temelli ELECTRE yöntemi ile öğretmen seçiminin yapılacağı bu çalışmada, Özel Turizm Anadolu Meslek Lisesi'ne matematik öğretmenliği iş başvurusu için müracaatta bulunan 8 aday ile ilgili okulun yöneticileri tarafından plansız serbest görüşme tekniğini kullanarak betimlenen kriterlerle ilgili veriler elde edilmiştir. Çalışmada, aday seçiminde kullanılmak üzere 8 kriter tespit edilmiştir. Bu kriterler, literatür taraması ve uzman görüşleri yardımıyla test edilmiştir. Kriterler, CRITIC yöntemiyle ağırlıklandırılmıştır. Adayların performans sıralaması veya seçimi ELECTRE yöntemi ile yapılmıştır. Sonuç olarak iş başvurusunda bulunan 8 aday arasından 7 numaralı aday ELECTRE yöntemiyle uygun bulunarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Personnel selection is important for businesses as well as service-producing organizations. The purpose of this study is a case study on the selection of mathematics teachers for Private Tourism Anatolian Vocational High School. For this purpose, CRITIC and ELECTRE methods, which are multi-criteria decision-making methods, were used in the study. In this study, in which teacher selection will be made with the CRITIC based ELECTRE method, data regarding the criteria described by the administrators of the relevant school were obtained from 8 candidates who applied for a job as a mathematics teacher at the Private Tourism Anatolian Vocational High School, using the unplanned free interview technique. In the study, 8 criteria were determined to be used in candidate selection. These criteria were tested with the help of literature review and expert opinions. Criteria are weighted using the CRITIC method. The performance ranking or selection of the candidates was made using the ELECTRE method. As a result, candidate number 7 was selected among the 8 candidates who applied for the job using the ELECTRE method.