Meme kanserinde modifiye radikal (subkutan) mastektomi ve eş zamanlı meme rekonstrüksiyonu
  1. Tez No: 86928
  2. Yazar: HALİL ATILGAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT TUFAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
VI. ÖZET Meme kanseri tedavisinde son yıllarda meme koruyucu ameliyatlara yönelim ön plandadır. Günümüzde bunlara ek olarak meme kanseri cerrahisinde eş zamanlı meme rekonstrüksiyonu uygulaması popüler uygulama olarak görülmektedir. Olguların kendi dokularıyla gerçekleştirilen meme rekonstrüksiyonlan silikon protezle yapılan rekonstrüksiyonlara göre çok daha fazla üstünlüğe sahiptir. Meme rekonstrüksiyonlan kendi doğal dokularıyla yapıldığında gerçeğe yalan ve yaşam süresince problemsiz yaşam tarzı sunmaktadır. 1997-1999 tarihleri arasında 17 olguya eş zamanlı modifiye radikal (subkutan) mastektomi + meme rekonstrüksiyonu gerçekleştirildi. Bunlardan 16'sına pediküllü TRAM Flep, 1 olguya ise Latissimus Dorsi Flep aktarımı gerçekleştirilmiştir. 12 olguda infiltratif duktal karsinoma, 3 olguda infiltratif lobüler karsinoma, 1 olguda invaziv mikst karsinoma, 1 olguda skuamoz hücreli karsinoma saptanmış olup, 7 olguda multifokal tümör saptanmıştır. Postoperatif erken dönemde bir olguda flep kenar nekrozu tespit edilmiş olup, diğer olgularda erken ve geç komplikasyon saptanmamıştır. Hastaların ortalama izlenme süresi 18 ay olup, takiplerde lokal ve sistemik nüks izlenmemiştir. Sonuç olarak; olgularımızda eş zamanlı meme rekonstrüksiyonu effektif, emniyetli ve iyi kozmetik sonuçlarla hastaların sosyal yaşantısında da önemli katkıları olan meme kanseri cerrahisinde iyi bir yöntem olarak değerlendirilmektedir. 75
Özet (Çeviri)
Vn. SUMMARY Recently, surgical interventions for preventive purposes are more popular in the treatment of breast cancer. In adition breast cancer surgery with breast reconstruction produced by the patients' own tissue has more advantages to the reconstruction produced by silicone protheses. If patient's own tissue is used; the breast will be in actual size, shape and apperance. This procedure offers life style without causing problems life long. We performed 17 modified radical (subcutaneous) mastectomy with breast reconstruction simultaneously between 1997-1999. Pedicle TRAM flap was transferred 16 of 17 cases. Latissimus dorsi flap was transferred 1 of 17 cases. We determined that 12 of these cases are infiltrative ductal carcinomas, 3 cases are infiltrative lobuler carcinomas, 1 case is invasive mixed carcinoma, 1 case is squamos cell carcinoma and 7 cases are multifocal tumors. We detected only one case with flap side necrosis in the early postoperative period and all of the other cases had no early or late complications. We have followed all the patients for 1 8 months and we tried to detect local or systemic recurrance. In conclusion simultaneous breast reconstruction performed during radical mastectomy is more effective and safe. This approach gives better cosmetic results without affecting the social lives of patients with breast cancer. 76