Sanat ve üstün yetenek ilişkisi üzerine yapılan çalışmaların bibliyometrik analiz yöntemiyle incelenmesi
A review of studies on the relationship between art and giftedness with the method of bibliometric analysis
  1. Tez No: 869285
  2. Yazar: SEMA BEKLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİT MENTEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür ve Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Mevcut çalışmada,“sanat ve üstün yetenek ilişkisi üzerine yapılan çalışmaların bibliyometrik analiz yöntemiyle incelenmesi”gerçekleştirilmiştir. Çalışma nitel araştırma desenlerinden durum çalışması biçiminde desenlenmiştir. Uluslararası veri tabanları Web of Science ve Scopus'ta yayınlanan konuyla ilgili çalışmaların genel durumu kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiş ve iki veri tabanı arasında karşılaştırma yapılmıştır. Literatürde üstün yetenek ile ilgili bibliyometrik çalışmalara rastlanılmasına rağmen, üstün yetenek özelinde sanat ve üstün yetenek ilişkisi üzerine yapılan bibliyometrik analiz çalışmasına rastlanılmamıştır. Araştırma kapsamında incelenen çalışmalar WoS ve Scopus akademik veri tabanlarında indekslenen çalışmalardan elde edilen veriler üzerinden yürütülmüş ve verilerin analizinde VOSviewer programı kullanılmıştır. 30.01.2024 tarihinde“art$ and gifted*”kavramları anahtar kelime olarak kullanılmış, 2013-2023 yılları arasındaki çalışmalar baz alınarak WoS veri tabanında 256 makaleye, Scopus veri tabanında ise 331 makaleye ulaşılmıştır. WoS ve Scopus veri tabanından elde edilen verilerin yayın türleri analizi, yayın dili analizi, en etkin dergiler analizi, en etkili makaleler analizi, anahtar kelime analizi, en etkin ülkeler analizi, en üretken kurumlar analizi, alıntı yapılan referansların ortak atıf analizi, alıntı yapılan kaynakların ortak atıf analizi, alıntı yapılan yazarların ortak atıf analizi yapılarak mevcut durum ortaya konmuş ayrıca alanın eğilimleri ve potansiyel araştırma boşlukları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study,“bibliometric analysis of the studies on the relationship between art and giftedness”was carried out. The study was designed as a case study from qualitative research designs. The general situation of the studies on the subject published in the international datebases Web Of Science and Scopus was evaluated comprehensively and a comparison was made between the two databases. Although there are bibliometric studies on giftedness in the literature, there is no bibliometric analysis study on the relationship between art and giftedness in particular. The studies examined within the scope of the research werw conducted on the data obtained from the studies indexed in WoS and Scopus academic databases and VOSviewer program was used to analyze the data. On 30.01.2024, the concepts of“art$ and gifted*”were used as keywords, and 256 articles in the WoS database and 331 articles in the Scopus database were reached based on the studies between 2013-2023. The data obtained from the WoS and Scopus databases werw analyzed in terms of publication types, publication language analysis, most influential journals analysis, most influential articles analysis, keyword analysis, most influential countries analysis, most productive institutions analysis, co- citation analysis of cited references, co-citation analysis of cited sources,co-citation of cited authors.