Soğuk Savaş döneminde ideolojik bir akım: Tarihsel, ideolojik ve siyasal boyutu ile Türk İslam Sentezi
An ideological trend in the period of Cold War: Turkish Islamic Synthesis with its historical, ideological and political dimensions
- Tez No: 869287
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAM ÖNEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Türk İslam Sentezi; Türk kültürü ile İslam dininin sentezlendiği ve etkileşim halinde olduğu bir ideolojik akım olup Türk toplumunun tarihi, kültürel ve dini değerlerini bir araya getirerek benzersiz bir kimlik oluşturma çabasını yansıtmaktadır. Bu ideolojik akım Türk milletinin kimlik bilincini ve köklerine olan bağlılığını güçlendirerek çağdaş dünyada etkili bir şekilde var olmayı amaçlamaktadır. Türk İslam Sentezinin tarihsel, ideolojik ve siyasal boyutu Türkiye'nin siyasal hayatının önemli bir dönüm noktasını temsil etmektedir. Türkiye'nin siyasal hayatında İslamcılığın siyasete girişi için bir dönüm noktası olarak kabul edilen Türk İslam Sentezi düşüncesinin ortaya çıkışı, İslamcılığın yükselişi ile eş zamanlı olarak gerçekleşmiştir. Çeşitli tarihsel, siyasal ve kültürel değişimlerin yanı sıra çeşitli ideolojik ve siyasal gelişmelere yanıt olarak gelişen bu sentez, Türkiye'de 1970'lerden itibaren önemli bir ideolojik akım haline gelmiştir. Özellikle Türk İslam Sentezi düşüncesinin 12 Eylül askeri darbe sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin resmî ideolojisi olarak dönemin siyasal iktidarı tarafından benimsenmesi, toplumun dinî ve kültürel değerlerine vurgu yapılmasına zemin hazırlamıştır. Bu durum, Soğuk Savaş Dönemi'nde Türk İslam Sentezi düşüncesinin siyasi ve toplumsal dinamikler ile şekillenip etkisini sürdürmesine ve bazı eleştirilere maruz kalmasına yol açmıştır. Türk İslam Sentezinin analiz edildiği bu çalışmada Türk İslam Sentezinin bir ideolojik akım olarak Soğuk Savaş Dönemi içerisinde geçirmiş olduğu evrimin tarihsel, ideolojik ve siyasal boyutu incelenmiştir. Çalışmanın temel amacını gerçekleştirmeye ilişkin olarak yapılmış olan araştırmalarda nitel araştırma tekniklerinden olan metin içi analiz yöntemi kullanılmış olup çalışmanın tamamlanmasına ilişkin süreç bu şekilde tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Turkish-Islamic Synthesis is an ideological current in which Turkish culture and the Islamic religion are synthesized and interact, and reflects the effort to create a unique identity by bringing together the historical, cultural and religious values of Turkish society. Dec. This ideological current aims to exist effectively in the contemporary world by strengthening the Turkish nation's identity consciousness and commitment to its roots. The historical, ideological and political dimension of the Turkish-Islamic Synthesis represents an important turning point in Turkey's political life. The emergence of the idea of the Turkish Islamic Synthesis, which is considered a turning point for the entry of Islamism into politics in the political life of Turkey, took place simultaneously with the rise of Islamism. This synthesis, which developed in response to various historical, political and cultural changes, as well as various ideological and political developments, has become an important ideological current in Turkey since the 1970s. Especially the adoption of the idea of Turkish Islamic Synthesis by the political power of the period as the official ideology of the State of the Republic of Turkey after the September 12 military coup has laid the groundwork for emphasizing the religious and cultural values of society. This situation led to the fact that the idea of Turkish-Islamic Synthesis was shaped and influenced by political and social dynamics during the Cold War and was subjected to some criticism. In this study, in which the Turkish Islamic Synthesis is analyzed, the historical, ideological and political dimensions of the evolution of the Turkish Islamic Synthesis as an ideological current during the Cold War Period are examined. The in-text analysis method, which is one of the qualitative research techniques, was used in the research conducted in order to realize the main purpose of the study, and the process related to the completion of the study was completed in this way.