Eurasia's Discontent: Soviet and Turkish Anti-Westernism in the Interwar Period
Avrasya'nın Huzursuzluğu: Savaşlar Arası Dönemde Sovyet ve Türk Batı Karşıtlığı
- Tez No: 869288
- Danışmanlar: DR. PETER HOLQUIST
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Pennsylvania
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu tez, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları arasındaki yıllarda Sovyetler Birliği ve Türkiye arasındaki temasların bir analizdir. İkili ilişkiler önemli bir rol oynasa da tezin kapsamı bir diploması tarihinden daha geniştir; tez, her ülkenin siyasi kültürünün unsurlarını geniş, ulusötesi bir bağlama yerleştirmektedir. Avrupa kıtasının kıyısında yer alan ve Avrupa'daki görüşmelerden sıklıkla dışlanan Sovyetler ve Türkler, Birinci Dünya Savaşı sonrasında defalarca ortak bir anti-emperyalist duruş benimsemiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation is an analysis of encounters between the Soviet Union and Turkey in the years between the First and Second World Wars. While bilateral relations play an important role, the scope is wider than that of a diplomatic history; the dissertation places elements of the political culture of each country in a broad, transnational context. Perched on the edge of the European continent, and frequently excluded from European conversations, Soviets and Turks repeatedly adopted a joint anti-imperialist posture in the aftermath of the First World War.