Barriers to transportation measures due to climate change in Antalya
Antalya'da iklim değişikliği nedeniyle ulaşım önlemlerinin önündeki engeller
  1. Tez No: 869291
  2. Yazar: MOHAMMAD QASEM MOHAMMAD AL-ZBOON
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İklim değişikliği ekonomik, sosyal ve çevresel refah için hayati önem taşıyan ulaşım sistemleri açısından önemli zorluklara yol açıyor. Çalışma, literatür taraması, veri analizi ve paydaş girdileri yoluyla Türkiye'nin Antalya kentinde iklime dirençli ulaşım önlemlerinin uygulanmasının önündeki engelleri araştırıyor. Temel engeller arasında hızlı kentleşme ve nüfus artışı nedeniyle daha da kötüleşen yetersiz altyapı, yetersiz finansman ve kaynak tahsisi, düzenleme ve politika boşlukları ve yetersiz kamu farkındalığı ve topluluk katılımı yer alıyor. Zorluklar, Antalya'nın benzersiz coğrafi ve demografik özellikleriyle birleşerek, ihtiyaca özel, bağlama özel çözümlerin geliştirilmesinin aciliyetini artırmaktadır. Çalışma, engelleri parçalara ayırarak ve eyleme dönüştürülebilir bilgiler sunarak, Antalya'da ve dünya çapındaki benzer kıyı bölgelerinde ulaşım sistemlerinde iklim değişikliğine uyum ve iklim değişikliğinin azaltılmasına ilişkin söylemi zenginleştirmeye çalışmaktadır. Bulgular, ulaşım planlamasında ve politika oluşturmada dayanıklılığa, sürdürülebilirliğe ve hakkaniyete öncelik veren bütünsel, disiplinler arası yaklaşımların zorunluluğunun altını çiziyor. Bilgiye dayalı karar verme ve işbirlikçi eylemler yoluyla, Antalya ve diğer hassas bölgeler iklim kaynaklı ulaşım zorluklarının karmaşıklığıyla baş edebilir ve daha dirençli, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir geleceğin yolunu açabilir. ANAHTAR KELİMELER: Aşırı Hava Koşullarına Dayanıklılık, Antalya, Engeller, İklim, İklim Değişikliği, İklime Uyum, Ulaşım Altyapısı.
Özet (Çeviri)
Climate change poses significant challenges for transportation systems, vital for economic, social, and environmental well-being. The study investigates barriers to implementing climate-resilient transportation measures in Antalya, Türkiye, through literature review, data analysis, and stakeholder input. Key barriers include deficient infrastructure, exacerbated by rapid urbanization and population growth, inadequate funding and resource allocation, regulatory and policy gaps, and insufficient public awareness and community engagement. The challenges are compounded by the unique geographic and demographic characteristics of Antalya, amplifying the urgency of devising tailored, context-specific solutions. By dissecting the barriers and offering actionable insights, the study endeavors to enrich the discourse on climate change adaptation and mitigation in transportation systems, in Antalya and in analogous coastal regions worldwide. The findings underscore the imperative for holistic, interdisciplinary approaches that prioritize resilience, sustainability, and equity in transportation planning and policy formulation. Through informed decisionmaking and collaborative action, Antalya and other vulnerable regions can navigate the complexities of climate-induced transportation challenges and pave the way for a more resilient, inclusive, and sustainable future. KEYWORDS: Antalya, Barriers, Climate, Climate Adaptation, Climate Change, Extreme Weather Resilience, Transportation Infrastructure.