KOAH'lı bireylerde dispne, anksiyete ve ölüm kaygısı
Dyspnea, anxiety and death anxiety in individuals with COPD
- Tez No: 869292
- Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olan bireylerde dispne, anksiyete ve ölüm kaygısının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Aralık 2022- Haziran 2023 tarihleri arasında Adana Seyhan Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniklerinde Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olan 200 bireyle yapılmıştır. Araştırmanın verileri sosyo-demografik özelikleri ve hastalığa ilişkin bilgileri içeren Hasta Tanıtım Formu, Ölüm Kaygısı Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Modified British Medical Research Council (MMRC) Dispne Ölçeği ve Modifiye Borg Skalası ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Bonferroni ve Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan KOAH'lı bireylerin %73,0'ı erkek, %27,0'ı kadın, yaş ortalaması 66,73±8,45'tir. Hastaların BORG dispne ölçeği puan ortalaması 5,21±2,46, MMRC ölçeği puan ortalaması 2,62±1,03, Beck anksiyete ölçeği puan ortalaması 17,87±7,96 ve Ölüm kaygısı ölçeği puan ortalaması 10,07±4,02 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between dyspnea, anxiety and death anxiety levels of individuals with chronic obstructive pulmonary disease. The research was conducted with 200 individuals with chronic obstructive pulmonary disease at Adana Seyhan State Hospital Chest Diseases Polyclinics between December 2022 and June 2023. The data of the study were collected with the Patient Information Form, which includes information about socio-demographic characteristics, disease and treatment, Death Anxiety Scale, Beck Anxiety Scale, Modified British Medical Research Council (MMRC) Dyspnea Scale and Modified Borg Scale. It was statistically analyzed using Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Bonferroni and Spearman correlation tests. Of the individuals with COPD who participated in the study,73.0% men, 27.0% women, and mean age is 66.73±8.45. The mean BORG scale score of the individuals with chronic obstructive pulmonary disease participating in the study was found to be 5.21±2.46, the mean MMRC scale score was 2.62±1.03, the mean Beck anxiety scale score was 17.87±7.96 and the mean death anxiety scale score was 10.07±4.02.