TFF bölgesel Amatör Lig futbolcularında COVİD-19'a yakalanma kaygısının motivasyon, gelecek kaygısı ve zihinsel dayanıklılık üzerine etkisi
The effect of anxiety about catching COVİD-19 on motivation, future anxiety and mental endurance in TFF regional Amateur League football players
- Tez No: 869298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ ERATLI ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın amacı sporcuların Covid-19 Yakalanma Kaygı durumlarının motivasyon, gelecek kaygısı ve zihinsel dayanıklılıkları üzerine etkisini ve demografik özelliklere göre farklılığı araştırmaktır. Araştırmanın örneklemini Türkiye Futbol Federasyonu Bölgesel Amatör Lig 5. Gurupta yer alan Adana iline ait toplam 4 takımın futbolcuları oluşturmaktadır. Bu bağlamda, 4 takımdan 96 sporcuya araştırma kapsamında ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; kişisel bilgi formu, Sporcuların Covid-19 Yakalanma Kaygısı Ölçeği, Sporda Motivasyon Ölçeği, Zihinsel Dayanıklılık ölçeği ve Gelecek Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın tüm verileri SPSS 28.0 paket programında analiz edilmiştir. Araştırmada verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini ölçmek için Çarpıklık-basıklık değerleri dikkate alınmıştır. Analiz sonuçlarına göre parametrik testler uygulanmış ve ikili grupların karşılaştırılmasında t testi, üç ve daha fazla grubun karşılaştırılmasında tek yönlü ANOVA analizi yapılmıştır. Aynı zamanda Pearson korelasyon analizi ve basit regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; sporcuların medeni durumlarına göre Covid-19 Yakalanma Kaygısı ve Zihinsel Dayanıklılık düzeylerinin anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur (p0,05). Sporcuların eğitim durumlarına göre Covid-19 Yakalanma Kaygısı ve Gelecek Kaygısı düzeylerinin anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Sporcuların yaşları ve gelir değişkenleri ile gelecek kaygısı arasında anlamlı farklılığa rastlanmıştır. Sporcuların Covid-19 Yakalanma Kaygısı, Başarıya Yaklaşma Güdüsü, Zihinsel Dayanıklılık, Gelecek Kaygısı algılamalarının yaş, futbol deneyimi, mevki ve gelir değişkenleri açısından herhangi bir farklılığa rastlanmamıştır. Sporcuların Covid-19 Yakalanma Kaygısı puanları ile gelecek kaygıları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuş; Covid-19'a yakalanma kaygısı ile sporda motivasyon ve zihinsel dayanıklılık arasında herhangi bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç olarak katılımcıların Covid-19 Yakalanma Kaygıları arttıkça onların gelecek kaygıları da artmaktadır. Araştırma sonucunda sporcuların covid-19 yakalanma kaygısı algılamalarının gelecek kaygısının önemli bir yordayıcısı olduğu ancak zihinsel dayanıklılık ve sporda motivasyon algılamalarının yordayıcısı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effect of athletes' Covid-19 Anxiety on their motivation, future anxiety, and mental endurance, and to investigate the differences according to demographic characteristics. The sample of the research consists of football players from a total of four teams from the province of Adana in the 5th Group of the Turkish Football Federation Regional Amateur League. In this context, ninety-six athletes were reached within the scope of the research. As a data collection tool, personal information form, Athletes' Covid-19 Catching Anxiety Scale, Sports Motivation Scale, Mental Toughness Scale and Future Anxiety Scale were used. All data of the study were analyzed in the SPSS 28.0 package program. In the research, skewness-kurtosis values were considered to measure whether the data showed a normal distribution. According to the analysis results, parametric tests were applied, and t-test was used to compare two groups, and one-way ANOVA analysis was used to compare three or more groups. At the same time, Pearson correlation analysis and simple regression analysis were applied. According to the findings obtained as a result of the research; it was found that the levels of Covid-19 Anxiety and Mental Endurance of the athletes showed significant differences according to their marital status (p0,05). It has been determined that the levels of Covid-19 Anxiety and Future Anxiety of athletes vary significantly depending on their educational status. A significant difference was found between the age and income variables of the athletes and their future anxiety. No differences were found in the athletes' perceptions of Covid-19 Catching Anxiety, Motivation to Approach Success, Mental Endurance, Future Anxiety in terms of age, football experience, position, and income variables. A positive and significant relationship was found between athletes' Covid-19 Catching Anxiety scores and their future concerns. There was no relationship between Covid-19 Catching Anxiety scores and motivation and mental endurance in sports. As a result, as the participants' concerns about catching Covid-19 increase, their future concerns also increase. Depending on the results of the research, it was concluded that the athletes' perception of anxiety about catching Covid-19 was an important predictor of their future anxiety, but it was not a predictor of their perception of mental toughness and motivation in sports.