Spor bilimleri fakültesi öğrencilerin oryantiring sporuna yönelik tutumların araştırılması
Examination of the attitudes of the students of the faculty of sports sciences towards orienteering sports
- Tez No: 869301
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜLLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Yetişkinlerin oryantiring sporuna karşı tutumlarını ölçmeye yarayan, geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirerek; spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin oryantiring sporuna karşı tutumlarını ve tutumlarının nedenlerini incelemektir. Materyal ve Metot: Tez üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, karma araştırma yöntemlerinden keşfedici sıralayıcı desen kullanılarak“Oryantiring Tutum Ölçeği”geliştirilmiştir. İkinci aşamada, nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama yöntemi kullanılarak“Oryantiring Tutum Ölçeği”spor bilimleri fakültesi öğrencilerine uygulanarak çıkan sonuçlar bazı demografik değişkenlere göre incelenmiştir. Üçüncü aşamada ise nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılarak spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin oryantiring sporuna ilişkin tutumlarının nedenleri araştırılmıştır. Bulgular: Toplanan nicel verilere göre spor bilimleri fakültelerinde eğitim gören öğrencilerin oryantiring tutumları yüksek seviyede, oryantiring tutumları arasında cinsiyete, yaşa ve sınıflara göre anlamlı farklılıklar mevcut ancak okullara ve bölümlere göre anlamlı farklılıklar bulunmamaktadır. Elde edilen nitel verilere göre spor bilimleri fakültelerinde eğitim gören öğrencilerin oryantiring sporuna olan tutumları 4 tema altında toplanmıştır. Bunlar; Doğaya Karşı Oluşan Tutum Teması, Oryantiring Sporuna İlgi Duyma Nedenleri Teması, Oryantiring Sporunun Günlük Yaşama Olan Etkileri Teması, Oryantiring Sporunu Diğer Sporlardan Ayıran Özellikler Temasıdır. Sonuç: Yetişkinlerin oryantiring sporuna karşı tutumlarını ölçmeye yarayan“Oryantiring Tutum Ölçeği”geliştirilmiştir. Oryantiring sporuyla bazı öğrencilerin doğaya olan bağlılıklarının arttığı, bazı öğrencilerin ise doğaya olan bağlılıkları nedeniyle oryantiring sporuna karşı daha olumlu tutum geliştirdikleri görülmüştür. Spor bilimleri fakültesi öğrencileri, risk ve özgünlük nedeniyle oryantiring sporunu diğer spor dallarından farklı görmekte ve karakteristik özelliklerine uygun bulmaktadırlar. Ayrıca, günlük yaşamlarını, fiziksel, bilişsel, sosyal ve çevresel faktörleri ile olumlu etkilediği için oryantiring sporuna karşı ilgi duymaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Purpose: To develop a measurement tool to measure the attitudes of adults towards orienteering and to examine the attitudes and reasons of the students of the faculty of sports sciences towards orienteering. Materials and Methods: The thesis has three stages. In the first stage, the“Orienteering Attitude Scale”was developed using the exploratory ranking design. In the second stage, the“Orienteering Attitude Scale”was applied to the students of the faculty of sports sciences using the general screening method. In the third stage, the reasons for their attitudes towards orienteering were investigated using a case study. Findings: Students studying in the faculties of sports sciences have a high orienteering attitude. While gender, age and classes affect their attitudes, schools and departments do not. According to the qualitative data obtained, the attitudes of the students studying in the faculties of sports sciences towards orienteering were collected under 4 themes. These; The theme of attitude towards nature, the theme of reasons for interest in orienteering, the theme of the effects of orienteering on daily life, the features that distinguish orienteering from other sports. Conclusion: The“Orienteering Attitude Scale”was developed to measure the attitudes of adults towards orienteering. Orienteering positively affects students' attitude to nature. Students' commitment to nature positively affects their orienteering attitude. Students see orienteering as different from other sports branches due to its originality. In addition, they are also interested in orienteering because it positively affects their daily lives due to physical, cognitive, social and environmental factors.