Hemşirelik öğrencilerinin sosyal ağ sitelerini kullanım amaçları ile sosyal ve duygusal yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between nursing students' purposes of using social networking sites and their social and emotional loneliness levels
  1. Tez No: 869300
  2. Yazar: SAFİYE DALFİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE SARIKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ: Bu araştırma hemşirelik öğrencilerinin sosyal ağ sitelerini kullanım amaçları, sosyal ve duygusal yalnızlık düzeyleri ile aralarındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla kesitsel tanımlayıcı olarak yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Kesitsel tanımlayıcı nitelikte tasarlanan bu araştırma 2023-2024 eğitim-öğretim döneminde Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Hemşirelik Fakültesi'nde öğrenim gören 355 hemşirelik öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırma verileri;“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Sosyal Ağ Siteleri Kullanım Amacı Ölçeği (SASKAÖ)”,“Yetişkinler İçin Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği (SELSA-S)”kullanılarak“Google Form”aracılığıyla toplanmıştır. BULGULAR: Araştırmada öğrencilerin“SASKAÖ”puan ortalamaları 46,603±10,006;“SELSA-S”puan ortalamaları ise 45,039±13,926'dır. Öğrencilerin sosyal ağ sitelerini en çok“Sosyal Etkileşim-İletişim”amacıyla kullandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: This research was conducted as a cross-sectional descriptive study to determine the purpose of nursing students' use of social networking sites, their social and emotional loneliness levels, and the relationship between them. MATERIALS AND METHODS: This research, designed as a crosssectional descriptive, was conducted with 355 nursing students studying at the Gülhane Faculty of Nursing, University of Health Sciences, in the 2023-2024 academic year. Research data; It was collected through“Google Form”using the“Introductory Information Form”,“Aims of Use of Social Network Sites Scale (AUSNSS)”,“Social and Emotional Loneliness Scale for Adults (SELSA-S)”. RESULTS: In the study, the students' average“AUSNSS”score was 46.603±10.006;“SELSA-S”mean score is 45.039±13.926. It has been determined that students use social networking sites mostly for“Social InteractionCommunication”purposes.