İskenderiye Okulu ve Hıristiyanlık üzerindeki etkisi
The School of Alexandria and its influence on Christianity
- Tez No: 869312
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Hıristiyanlığın ilk teşekkül dönemi, kurumsal ve doktrinel olarak değişim ve dönüşümlerin en fazla olduğu zaman aralığıdır. Hıristiyanlığın bu erken döneminde etkili olan kurumların başında İskenderiye Hıristiyan Okulu gelmektedir. Hıristiyanlıktan etkilenen ve aynı zamanda Hıristiyanlığa etki eden yönüyle İskenderiye Hıristiyan Okulu, Hıristiyan tarihi ve teolojisinde önemli bir rol üstlenmiştir. Bu okulun anlaşılması için ilk bölümde, İskenderiye Hıristiyan Okulunun öncülü ve kültürel dayanağı olarak kabul edilebilecek bir kurum olan Antik dönem İskenderiye Okuluna yer verilmiştir. Antik dönem İskenderiye Okulu, İskenderiye Hıristiyan Okulunun kuruluşuna model olmuştur. İkinci bölümde İskenderiye Hıristiyan Okulu çok yönlü bir şekilde ele alınmıştır. Bu bölümde, İskenderiye Hıristiyan Okulunun kurumsal yapısı, barındırdığı düşünürler ve bıraktığı eserlere değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise Okulun Hıristiyanlık üzerindeki etkisine ve bunun yollarına değinilmiştir. Okulun Hıristiyanlık üzerindeki etkisini doğru bir şekilde saptamak için somut bir kıstas olarak konsiller araştırma konusu yapılmıştır. İskenderiye Hıristiyan Okulunun Hıristiyanlık teolojisi ve tarihi üzerinde oluşturduğu etki, felsefi ve teolojik açılardan ele alınmıştır. Felsefi açıdan oluşan etkiyi belirlemek üzere logos, Platonculuk ve alegori temalarına yer verilmiş ve bu temaların hangi düşünürler aracılığıyla tesir oluşturduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Teolojik açıdan oluşan etkiyi belirlemek üzere de teslis, teslisin unsurları arasındaki ilişki, İsa tasavvuru ve Meryem tasavvuru konularına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first period of Christianity's formation is the time period when institutional and doctrinal changes and transformations occurred the most. The Christian School of Alexandria is one of the most influential institutions in this early period of Christianity. Influenced by Christianity and at the same time influencing Christianity, the Alexandria Christian School has played an important role in Christian history and theology. In order to understand this school, in the first part, the Ancient Alexandria School, an institution that can be considered as the predecessor and cultural basis of the Alexandrian Christian School, is included. The ancient Alexandrian School became the model for the establishment of the Alexandria Christian School. In the second chapter, Alexandria Christian School is discussed in a multifaceted manner. In this section, the institutional structure of the Alexandria Christian School, the thinkers it hosted and the works it left behind are mentioned. In the third chapter, the impact of the School on Christianity and the ways of doing this are mentioned. Councils have been the subject of research as a concrete criterion to accurately determine the impact of the school on Christianity. The impact of the Alexandria Christian School on Christian theology and history has been discussed from philosophical and theological perspectives. In order to determine the philosophical impact, the themes of logos, Platonism and allegory were included and it was tried to determine through which thinkers these themes had an impact. In order to determine the theological impact, the topics of the trinity, the relationship between the elements of the trinity, the image of Jesus and the image of Mary are included.