Tasarımların sınai mülkiyet ve haksız rekabet hukuku kapsamında kümülatif korunması
Cumulative protection of designs under industrial property and unfair competition law
  1. Tez No: 869321
  2. Yazar: İREM DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH POLATER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tasarım hukuku ile haksız rekabet hukuku farklı uygulama alanları, amaçları ve konuları ile birbirinden farklı işleve sahip ve farklı ilkelere dayanan hukuk dallarıdır. Tasarım hukuku, yeni ve ayırt edici ürün görünümünü tasarım sahibine tanıdığı haklar vasıtasıyla korur. Haksız rekabet hukuku ise emek ilkesine dayanır ve bir takım davranış kurallarını belirlemek suretiyle dürüst ve bozulmamış rekabet ortamının sağlanmasını ve korunmasını konu alır. Tasarım hukuku ve haksız rekabet hukukunun kesiştiği noktalardan birinin bir başkası tarafından meydana getirilen ürünlerden haksız bir şekilde yararlanılmasını önleme düşüncesi olması sebebi ile bir fiille iki hukuk dalını da ilgilendiren menfaatlerin etkilenmesi söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle bu iki hukuk dalının kümülatif uygulanıp uygulanamayacağına dair tartışma güncelliğini hiç kaybetmemekte ve gelişen teknoloji ve ticaret ağları nedeniyle daha da önem kazanmaktadır. Ayrıca özellikle tasarım hukukuna göre tescil korumasından yararlanamayan yahut yararlanmış olmakla birlikte koruma süresi dolmuş tasarımların haksız rekabet hükümleri ile korunmalarının mümkün olup olmadığı sorusu yaratıcı insan faaliyeti ile yeniliklerin teşvik edilmesi ve bunların yanı sıra kamu menfaatinin sağlanması açısından önem arz etmektedir. Anılan nedenlerle iki hukuk dalının uygulama amaç ve ilkelerinin doğru bir şekilde analiz edilmesi, kümülatif uygulamanın doğurabileceği sonuçların ayrıntılı bir şekilde ortaya konulması hukuk düzeninin birliği ve hukuki öngörülebilirlik açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Design law and unfair competition law are branches of law that have different functions and are based on different principles, with different areas of application, purposes and subjects. Design law protects the new and distinctive product appearance through the rights it grants to the design owner. Unfair competition law is based on the labor principle and is about providing and protecting an honest and unspoiled competition environment by determining a number of rules of conduct. Since one of the intersection points of design law and unfair competition law is the idea of preventing unfair use of products created by someone else, it may be possible for an act to affect the interests of both branches of law. For this reason, the debate on whether these two branches of law can be applied cumulatively never loses its currency and becomes even more important due to developing technology and trade networks. In addition, the question of whether it is possible to protect designs with unfair competition provisions, especially those that cannot benefit from registration protection according to design law or whose protection period has expired, is important in terms of encouraging creative human activity and innovations, as well as ensuring public interest. For the above-mentioned reasons, it is important to analyze the application purposes and principles of the two branches of law correctly and to present in detail the consequences that may arise from cumulative application, in terms of the unity of the legal order and legal predictability.