Yerelde sürdürülebilir tasarım için permakültür temelli bir yaklaşım: Tarım ve turizm ekseninde Gökçeada örneği
A permaculture-based approach for local sustainable design: The case of Gökçeada in the context of agriculture and tourism
  1. Tez No: 869331
  2. Yazar: ÖZLEM GÜRTUNCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Değişen küresel koşullar, tasarımcıların rolünü ve sorumluluklarını önemli ölçüde etkilemektedir. Sürdürülebilir tasarım artık bir tercih değil, bir zorunluluktur. Yerel çözümler sürdürülebilirliğin sağlanmasında kritik bir rol oynar. Permakültür tasarımının tabiattaki sistemlerden ilham alarak, kendi kendine yeten sistemler üretmeye dayalı prensip ve yöntemleri, kaynakları sınırlı yerel bölgelerde sürdürülebilirliği sağlamak için potansiyel taşımaktadır. Bu tez çalışması Gökçeada'da sürdürülebilir tasarım bağlamında permakültür tasarımındaki yöntemlerden faydalanarak tarım ve turizm sektörleri arasında sürdürülebilir bağlantıların nasıl geliştirilebileceğini ve bu bağlantıların tasarıma dönüşmesi yönündeki engel ve fırsatları belirlemeyi amaçlar. Bunun için, Gökçeada'daki tarım ve turizm faaliyetlerinin durumunu belirlemek üzere permakültür tasarımındaki öğe analizi yönteminden yararlanılmıştır. Ardından, tarım ve turizm arasında sürdürülebilir ilişkiler kurabilmek için permakültür tasarımındaki bağlantılı yerleştirme yöntemi kullanılmıştır. Gökçeada'daki tarım ve turizm paydaşları ile yapılan görüşmelerle de tarım ve turizm arasında kurulabilecek muhtemel ilişkilerin Gökçeada'da uygulanabilirliğine yönelik engel ve fırsatlar belirlenmiştir. Bu çalışma, Gökçeada dışındaki, benzer koşullara sahip diğer bölgelerde sürdürülebilir tasarımın yerelde uygulanması ve aynı zamanda, permakültürün yerelde tasarım süreçlerinde nasıl bir rehberlik sağlayabileceği konusunda örnek oluşturur ve sürdürülebilir kalkınma çabalarına ilham vermeye çalışır.
Özet (Çeviri)
Changing global conditions significantly affect the roles and responsibilities of designers. Sustainable design is no longer a choice but a necessity. Local solutions play a critical role in achieving sustainability. The principles and methods of permaculture design, which are based on creating self-sufficient systems inspired by natural ecosystems, hold potential for ensuring sustainability in local areas with limited resources. This thesis aims to explore how sustainable connections between the agriculture and tourism sectors can be developed using permaculture design methods in the context of sustainable design in Gökçeada, and to identify the obstacles and opportunities for transforming these connections into design. For this purpose, the current state of agricultural and tourism activities in Gökçeada was determined using the element analysis method in permaculture design. Then, the relative location method in permaculture design was used to establish sustainable relationships between agriculture and tourism. Interviews with agricultural and tourism stakeholders in Gökçeada were conducted to identify the obstacles and opportunities for the potential implementation of these relationships in Gökçeada. This study provides an example of how sustainable design can be applied locally in other regions with similar conditions outside of Gökçeada, and how permaculture can guide local design processes. It aims to inspire sustainable development efforts.