Otomotiv sektörüne yönelik özgün gövde tasarımı ve prototip imalatı
Original body design and prototype manufacturing for the automotive sector
- Tez No: 869344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN MERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Otomobiller hayatımıza kral benz'in 1885 yılında benzinle çalışan içten yanmalı bir motor sahip üç tekerlekli bir araç olan Motorwagen patent isimli araçla girmiştir. 19 yüz yılın sonlarında başlayan bu sektör birçok şirket ve mucit tarafından at arabası (fayton) benzeri araçların karoseri üzerine geliştirilerek, üretimi tekil ustalar veya firmalar tarafından özel olarak tamamen el işçiliği ile yapılmıştır. Bu nedenle otomobiller ilk üretildiği yıllarda zenginlere hitap eden özel lüks tüketim aracı olarak kullanılmıştır. 1913'te Henry Ford'un ortaya çıkardığı modern montaj hattı üretim sistemi otomobillerin geniş halk kesimlerine ulaşılabilir olmasını sağlamıştır. Başlangıçta, otomobil tasarımı genellikle işlevsellik ve mekanik performans üzerine odaklanıyordu. Ancak zamanla, teknolojik gelişmelerin yanı sıra otomobillerin estetik görünümleri ile kullanıcı deneyimini ön planda tutmak önemli hale gelmiştir. Bu durum mühendislik tasarımların yanı sıra 1927'de GM bünyesinde Harley Earl ile otomotiv sektörüne sanatın girmesini sağlamıştır. Sanat ve mühendisliğin bir araya gelmesi ile endüstriyel tasarım süreçleri başlamış gelişerek günümüze kadar gelmiştir. Bu çalışmada, geleneksel kil modelleme yöntemi ve modern tasarım teknikleri kullanılarak iki farklı özgün gövde tasarımı ve prototip imalatı gerçekleştirilmiştir. İlk olarak, geleneksel yöntem sayılan kil modellemeyle bir prototip oluşturulmuştur. Ardından, modern tasarım yöntemleri kullanılarak ikinci bir prototip geliştirilmiştir. Bu iki farklı çalışma ile tasarım ve imalat tekniklerinin değerlendirmesi sağlanmıştır. Sonuçlar, otomotiv sektöründe özgün gövde tasarımı ve prototip imalatı alanındaki yenilikçi yaklaşımların anlaşılmasına ve ilerlemesine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Cars entered our lives with the vehicle named Motorwagen, which had an internal combustion engine running on gasoline, invented by Karl Benz in 1885. This sector, which started in the late 19th century, saw the development of horse-drawn carriage-like vehicles on their chassis by many companies and inventors. These vehicles were initially produced individually by skilled craftsmen or companies entirely by handcraft, hence used as special luxury consumer goods appealing to the rich when they were first manufactured. In 1913, Henry Ford's introduction of the modern assembly line production system made automobiles accessible to the wider public. Initially, automobile design primarily focused on functionality and mechanical performance. However, over time, alongside technological advancements, the aesthetic appearances of automobiles and prioritizing user experience became crucial. This situation, along with engineering designs, facilitated the entry of art into the automotive industry with Harley Earl at GM in 1927. The convergence of art and engineering initiated industrial design processes, evolving until today. In this study, two different original body designs and prototype manufacturing were realized using traditional clay modeling methods and modern design techniques. Firstly, a prototype was created using the traditional method of clay modeling. Then, a second prototype was developed using modern design methods. The thesis will provide an evaluation of the different design and manufacturing techniques of these two prototypes. The results will contribute to the understanding and advancement of innovative approaches in original body design and prototype manufacturing in the automotive sector.