Sentetik greft kullanılan periferik arter hastalarında antiagregan/antikoagülan kullanımının kısa ve orta dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of short and mid-term outcomes of antiplatelet / anticoagulant use in patients with peripheral arterial disease treated with synthetic grafts.
- Tez No: 869359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sıklıkla görülen ve fnsfdansı artmakta olan perfferfk arter hastalığında sentetfk greft kullanılarak yapılan femoropoplfteal by-pass operasyonları gfderek artmaktadır. by-pass yapılan hastalarda postoperatff dönemde kullanılacak tedavf modalftelerf fse farklılık göstermektedfr. Bu çalışmamızda postoperatff dönemde antfkoagülan ve antfagregan tedavf alan hastalarda greft açıklığı üzerfne kısa ve orta dönem sonuçlarını, birbirlerine olan üstünlük ve dezavantajlarını karşılaştırdık. Retrospektff olarak hazırlanan çalışmamıza 109 hasta dahfl edfldf. Bu hastaların 46'sı antfkoagülan tedavf; 63'ü fse antfagregan tedavf almakta fdf. Hastaların 1., 3., 6., 12. ay polfklfnfk kontrollerfndekf ffzfk muayene ve görüntüleme yöntemlerf (doppler ultrasonograff ve/veya bflgfsayarlı tomograffk anjfyograff) fle açıklık oranları fncelendf. Her fkf grupta bulunan hastaların demograffk özellfklerf açısından aralarında anlamlı fark yoktu. Hastaların 1., 3., 6., ve 12. ay kontrollerfnde greft açıklığı açısından her fkf grupta anlamlı fark bulunmuyordu. Bu çalışmamızın sonucu sentetfk greft kullanılarak yapılan femoropoplfteal by-pass sonrası kullanılan antfkoagülan ve antfagregan tedavf etkfnlfğfnfn bfrbfrfne benzer olduğunu ortaya koymuştur. Postoperatff dönemde tedavf düzenlenfrken her hastanın kendf özelfnde tedavf planı yapılması gerektfğfnf düşünmekteyfz.
Özet (Çeviri)
The use of synthetic grafts in femoropopliteal bypass operations for peripheral arterial disease, which is commonly observed and increasing in incidence, is on the rise. The treatment modalities to be used in the postoperative period for bypass patients vary. In this study, we compared the short and mid-term results of antiplatelet and anticoagulant therapy on graft patency in patients undergoing femoropopliteal bypass operations, and assessed their advantages and disadvantages. A retrospective study was conducted, including 109 patients. Of these patients, 46 were on anticoagulant therapy, while 63 were on antiplatelet therapy. Physical examinations and imaging methods (Doppler ultrasonography and/or computed tomographic angiography) were used to evaluate graft patency at 1st, 3rd, 6th, and 12th month outpatient follow-ups. There was no significant difference in demographic characteristics between the two groups. Graft patency at 1st, 3rd, 6th, and 12th month follow-ups did not differ significantly between the two groups. The results of our study indicate that the effectiveness of anticoagulant and antiplatelet therapy after femoropopliteal bypass using synthetic grafts is similar. We believe that individualized treatment plans should be made for each patient when arranging treatment in the postoperative period.