Küçük hücreli dışı akciğer kanseri hücre hatlarında deguelin'in anti-metastatik potansiyeli ve mitokondriyal fonksiyon üzerindeki etkisi
Anti-metastatic potential of deguelin and its effect on mitochondrial function in non-small cellular lung cancer cell lines
- Tez No: 869358
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL KOÇDOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Akciğer kanseri (AK) vakalarının %85 inden fazlasını agresif seyirli bir malignite olan Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK) oluşturur. Hastalarının yaklaşık %50 sinde tanı anında metastaz gerçekleşmiş olduğundan 5 yıllık sağkalım oranı %23'tür. KHDAK kemoterapisinde yaygın olarak Dosetaksel'in de içinde yer aldığı“taksan grubu ilaçlar”kullanılır. Ancak kliniğe yansıyan etkileri sınırlıdır. Taksanlar da dahil olmak üzere günümüzdeki kemoterapötik ajanların %60'ından fazlası doğal kaynaklardan elde edilir. Deguelin, Mundulea Sericea'nın (Leguminosae) kabuğundan ve Tephrosiavogelii Hook'un taze yapraklarından izole edilen 'potansiyel bir kemopreventif ilaç' adayıdır. Deguelin'in çeşitli kanser türlerinde anti-tümör ve anti-proliferatif aktiviteleri gösterilmiştir. Çalışmamızda; Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK) hücre hatlarında, potansiyel bir kemopreventif ilaç adayı olan Deguelin'in (DEG) tek başına ve KHDAK tedavisinde standart kemoterapötik olarak kullanılan Dosetaksel (DTX) ile kombine edilerek invazyon, migrasyon ve mitokondriyal enerji metabolizması üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Elde edilen bulgular doğrultusunda, invazyon ve migrasyonu engellemede diğer gruplar ile karşılaştırıldığında Kombin grubunun daha etkili olduğu gözlendi. Deguelin gruplarının, mitokondriyal malat dehidrogenaz aktivitesini azaltarak NADH'nin NAD+'ye yükseltgenmesinin engellediği görüşündeyiz. Hedefimiz; Deguelin'in Dosetaksel ile sinerjizm oluşturduğu anti-metastatik aktivitesini in vivo ve ex vivo çalışmalarla da göstermektir.
Özet (Çeviri)
More than 85% of lung cancer (LC) cases are caused by Non-Small Cell Lung Cancer (NSCLC), which is a malignancy with an aggressive course. Since metastasis occurred in approximately 50% of its patients at the time of diagnosis, the 5-year survival rate is 23%.“Taxane group drugs”, including Docetaxel, are commonly used in NSCLC chemotherapy. However, their effects are limited. More than 60% of today's chemotherapeutic agents, including taxanes, are derived from natural sources. Deguelin is a candidate for a 'potential chemopreventive agent' isolated from the bark of Mundulea Sericea (Leguminosae) and fresh leaves of Tephrosiavogelii Hook. Deguelin has shown anti-tumor and anti-proliferative activities in various types of cancer. In our study; It was aimed to evaluate the effects of Deguelin (DEG), a potential chemopreventive agent candidate, on invasion, migration and mitochondrial energy metabolism in Non-Small Cell Lung Cancer (NSCLC) cell lines, alone and in combination with Docetaxel (DTX), which is used as a standard chemotherapeutic in the treatment of NSCLC. According to the findings, it was observed that the Combination group was more effective in preventing invasion and migration compared to other groups. We believe that deguelin groups prevent the oxidation of NADH to NAD+ by reducing mitochondrial malate dehydrogenase activity. Our goal; The anti-metastatic activity of Deguelin, which forms synergism with Docetaxel, is also demonstrated through in vivo and ex vivo studies.