Bakteryel polyesterin (PHO) periferik sinir grefti olarak kullanımı
Bacterial polymer (PHO) used as a peripheral nerve greft
  1. Tez No: 243061
  2. Yazar: DERYA BURCU HAZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BENLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kesici ve delici aletler ile gelişen periferik sinir hasarları genel vücut travmaları sonrasında sıkça karşılaşılan sorunlardandır. Literatürde günümüze kadar sinir rejenerasyonunu kolaylaştırmak amaçlı; çeşitli otolog biyolojik dokularla birlikte; silikon, plastik (polietilen glikol) ve ticari emilemeyen sentetik pek çok materyal kullanılmıştır. Bu çalışma ile biyouyumlu ve biyobozunur polihidroksioktanoat (PHO) polimer plaklardan elde edilen polimer tüplerin periferik sinir grefti olarak kullanımı ve periferik sinir rejenerasyonundaki rolü araştırılmıştır.Yapılan bu çalışmada ağırlıkları 297-325 gr arasında değişen toplam 40 adet albino Wistar sıçan kullanıldı. Denekler PHO tüp grefti kullanılan deney grubu ve otogreft kullanılan kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldı. Her bir sıçanın sağ siatik sinirinden 1cm sinir dokusu proksimal ve distal uçları işaretlenerek çıkarıldı. Daha sonra kontrol grubunda siatik sinir parçası proksimali distale, distali proksimale gelecek şekilde anastamoz yapılırken, deney grubunda 12 mm uzunluğundaki PHO tüp grefti ile serbest sinir uçları 10,0 mikrosütürler kullanılarak epinöral anastamoz edildi. Nöronal rejenerasyon takibi 7., 21., 45. ve 60. günlerde yürüme paterni analizi ve buradan hesaplanan Siatik sinir fonksiyon indeksi (SFI), elektrofizyolojik çalışmalar ve immunhistokimyasal çalışmalar ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Peripheral nerve injury with penetrating devices is a frequent problem after global body trauma. Review of the literature reveals that in order to promote the nerve regeneration lots of materials like synthetic fibers, plastic tubes (polyethilenglycol) etc have been used besides otologous biological tissues. This study aims to investigate the usage of biodegradable and biocompatible polymer conduits made from polyhydroxyoctanoat sheets as peripheral nerve conduits and their role in peripheral nerve regeneration.In this study forty adult Albino-Wistar rats, weighting 297-325 gr were used. These rats were randomly divided into two groups, i.e., the control autograft group, and the PHO group. Sciatic nerve was identified on the right side in every rat in both groups and 10mm section was cut off with labeling proximal and distal ends. Then in control group excised nerve segment was resutured to free nerve ends in reversed fashion and in PHO group 12 mm PHO polymer tube was carefully sutured with 10,0 micro-sutur monofilament via epineural anastamosis. Neuronal regeneration was studied by Sciatic Function Index calculated from walking pattern analyses, electromyography and immunehistochemical studies on 7th, 21th, 45th and 60th days of implantation.