Epilepsi hastalarında oküler vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller (O-VEMP) sonuçlarının uyaran ve kayıt parametreleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of ocular vestibular evoked myogenic potentials (O-VEMP) results on stimulus and recording parameters in epilepsy patients
  1. Tez No: 869394
  2. Yazar: ŞEYMA KEZİBAN ŞİRİN KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE HORASANLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Nöroloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Denge, vestibüler sistem ile beraber vücuttaki somatosensoriyel ve vizüel sistemlerin birbirleriyle harmoni içinde çalışmasına bağımlı olan, kompleks bir yetenektir. Denge sistemindeki bozukluklar her zaman vestibüler sistem bozukluğu olamaz ancak vestibüler sistem bozukluklarında denge problemleri yaşanır. O-VEMP elektrofizyolojik bir ölçümdür ancak vestibüler cevapları ölçtüğümüz bir ölçüm çeşididir. Epilepsi, beynin normal elektriksel aktivitesinde epileptik nöbetlere neden olan kalıcı eğilim ile karakterize edilen bir beyin disfonksiyonudur. Bu çalışmanın amacı; O-VEMP sonuçlarının epilepsi hastalarındaki cevapların parametreler üzerindeki etkileri incelenmektedir. Çalışmaya göz problemi ve kulakla ilgili yakınması olmayan 30 sağlıklı erişkin gönüllü 30 epilepsi hastası (120 Kulak) (22 erkek, 38 kadın; 18-45 yaş) dahil edildi. Kontrol ve deney grubuna kulak burun boğaz (KBB) muayenesi, odyolojik değerlendirme yapıldı. Hava yolundan ses uyarıları verilmek suretiyle O-VEMP testleri yapıldı ve elimize geçen sonuçlar birbirleriyle karşılaştırıldı. Bulgular: İpsilateral ve cinsiyetler arasında amplitüt ve latans sonuçları istatistiksel olarak kontrol grubu katılımcılarının cinsiyet ile latans ve amplitud değerleri arasında Sağ Kulak ms (Latans); Sağ Kulak (amplitüt) ve Sol Kulak ms (Latans) verileri arasında anlamlı farklılık yoktur (p>0,05). Sol Kulak (amplitüt) verileri açısından bakıldığında ise anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Kadınların Sol Kulak ms (Latans) değerleri negatif olarak daha yüksek farklılık göstermektedir. Deney grubu katılımcılarının cinsiyet ile latans ve amplitud değeleri arasında Sağ Kulak ms (Latans) ve Sol Kulak ms (Latans) verileri arasında anlamlı farklılık yoktur (p>0,05). Sağ Kulak μV (Amplitüt)ve Sol Kulak μV (Amplitüt) verileri açısından bakıldığında ise anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Kadınların Sağ ve Sol Kulak μV (Amplitüt) değerleri negatif olarak daha yüksek farklılık göstermektedir (p>0,05). Amplitüd değerleri, N1, P1 ve latansı ile yaş arasında herhangi bir ilişik saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç: Çalışmamızda ortaya çıkan veriler normatif sonuçlar kabul edilerek O-VEMP çalışmalarında referans olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Balance is a complex ability that can be learned and operated in harmony by the somatosensory and visual systems combined with the vestibular system. Disorders in the balance system cannot always be vestibular system disorders, but balance problems occur vestibular system disorders. O-VEMP is an electrophysiological measurement, but it is a type of measurement in which we measure vestibular responses. Epilepsy is a brain dysfunction characterized by persistent bias in the normal electrical activity of the brain, causing epileptic seizures. The purpose of this study; The effects of O-VEMP results on the response parameters in epilepsy patients are examined. 30 healthy adult volunteers with no eye problems or ear-related complaints and 30 epilepsy patients (120 Ear) (22 men, 38 women; 18-45 years old) were included in the study. Participants underwent ear, nose and throat examination and audiological evaluation. O-VEMP tests were performed by giving airway sound stimulation and the results were compared. Results: In terms of the tested ear direction and latency and amplitude values between genders, there was a statistically significant difference between gender and latency and amplitude values of the control group participants. Right Ear ms (Latency); There is no significant difference between Right Ear (amplitude) and Left Ear ms (Latency) data (p>0.05). When looked at in terms of Left Ear (amplitude) data, it was determined that there was a significant difference. Women's Left Ear ms (Latency) values show a higher negative difference. There is no significant difference between the Right Ear ms (Latency) and Left Ear ms (Latency) data between the gender and latency and amplitude values of the experimental group participants (p>0.05). When examined in terms of Right Ear μV (Amplitude) and Left Ear μV (Amplitude) data, it was determined that there was a significant difference. Women's Right and Left Ear μV (Amplitude) values show a higher negative difference (p>0.05). There was no relationship between N1, P1 latency and amplitude values and age (p>0.05). Conclusion: The data obtained in this study can be accepted as normal values and used as a reference in O-VEMP studies.