Hafif zihinsel engelli bireylerin düzenli fiziksel aktivitelere katılım düzeylerinin dijital oyun oynama motivasyonları üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of regular physical activity participation levels of individuals with mild mental disabilities on their motivation to play digital games
- Tez No: 869415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ILKIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırma hafif zihinsel engelli bireylerin düzenli fiziksel aktivitelere katılım düzeylerinin, dijital oyun oynama motivasyonları üzerinde etkisinin olup olmadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırma, nicel araştırma modellerinden tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırma genel tarama ve ilişkisel tarama yöntemlerine göre tasarlanmıştır. Araştırma evrenini 2022-2023 eğitim öğretim yılında Malatya İli Merkez'de Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bulunan Özel Öğretim eğitim gören hafif zihinsel engelli bireylerin arasından rastgele yöntem ile seçilmiş 101 kadın 101 erkek öğrenciden oluşturmaktadır. Bulgular: Bu araştırmada toplam 204 veri toplanmıştır. Toplanan verilerin normallik analizi varsayımları sırasında aşırı uç değerlere sahip 2 veri işlem dışı bırakılmış ve geriye kalan 202 veri ile analize devam edilmiştir. Analize dahil edilen verilerin Dijital Oyun Oynama Motivasyon Ölçeği ile alt boyutları ve Fiziksel Aktiviteye Katılım Motivasyon Ölçeği ile alt boyutlarının öncelikle Kolmogorov-Smirnov test sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research aims to investigate whether the level of participation in regular physical activities of individuals with mild intellectual disabilities affects their motivation to play digital games. Material and Method: This research utilized the survey method, a quantitative research model. The study was designed according to both general survey and relational survey methods. The population of the study consists of 101 female and 101 male students randomly selected from individuals with mild intellectual disabilities receiving special education affiliated with the Ministry of National Education in Malatya Province during the academic year 2022-2023. Findings: A total of 204 data were collected in this research. During the assumptions of normality analysis of the collected data, 2 data with extreme values were excluded, leaving 202 data for analysis. The Kolmogorov-Smirnov test results were examined for the sub-dimensions of the Digital Game Playing Motivation Scale and the sub-dimensions of the Physical Activity Participation Motivation Scale.