Cerrahi hemşirelerinin sosyal destek algısı, depresyon, anksiyete ve stres düzeylerinin incelenmesi
Investigation of social support perception, depression, anxiety and stress levels of surgical nurses
  1. Tez No: 869416
  2. Yazar: PINAR GÜDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA BÜLBÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnsanlığın varoluşundan itibaren yaraları iyileştirme, şifacılık çalışmaları ile başlayan hemşirelik serüveni, 1844 yılındaki Kırım savaşında Nightingale'in ön plana çıkması ile hemşireliğin meslek haline gelmesiyle başlamıştır. Zaman içerisinde gelişen ve değişen dünya düzeniyle birlikte 19. yy'da Amerika'da hastalıklar; dahiliye, cerrahi, kadın ve doğum olarak ayrılmıştır. Hemşirelik okulları da bu değişime paralel branşlaşmaya başlamıştır. 1930'lara gelindiğinde cerrahi ve cerrahi hemşireliği gibi bir ayrışmanın yapay olduğu düşüncesi hakim olmuş ve Dahiye ve Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği olarak nitelendirilmiştir. Böylece başlayan cerrahi hastalıkları hemşireliği, hemşirelik mesleğinin bir dalı olarak adlandırılmış ve branşlaşma sürecine başlamıştır. Bu çalışmanın amacı cerrahi hemşirelerinin sosyal destek algısı, depresyon, anksiyete ve stres düzeylerinin incelenmesidir. Cerrahi hemşireleri üzerinde kullandığımız DAS-21 ölçeği, hemşirelerin stres düzeylerini belirlemek ve stresle başa çıkma stratejilerini anlamak için kullanılan bir ölçektir. Bu ölçek, hemşirelerin iş stresi, mesleki tükenmişlik, duygusal yorgunluk ve iş doyumu gibi faktörleri değerlendirerek stres düzeylerini belirlemeyi amaçlar.
Özet (Çeviri)
The adventure of nursing, which started with the healing of wounds and healing studies since the existence of humanity, started with the prominence of Nightingale in the Crimean War in 1844 and nursing became a profession. With the developing and changing world order over time, diseases were divided into internal medicine, surgery, gynecology and obstetrics in America in the 19th century. Nursing schools started to branch in parallel with this change. By the 1930s, the idea that a separation such as surgery and surgical nursing was artificial became dominant and was characterized as Internal and Surgical Diseases Nursing. Thus, surgical diseases nursing was named as a branch of the nursing profession and started the process of specialization. The aim of this study was to examine the perception of social support, depression, anxiety and stress levels of surgical nurses. The DAS-21 scale, which we used on surgical nurses, is a scale used to determine the stress levels of nurses and to understand their coping strategies with stress. This scale aims to determine the stress levels of nurses by evaluating factors such as job stress, occupational burnout, emotional fatigue and job satisfaction.