12 haftalık yüzme egzersizinin zihinsel engelli bireylerin fiziksel uygunluk düzeylerine etkisinin incelenmesi
Analysis of the influence of A twelve-month swimming exercise on mentally disabled individuals' physical fitness level
  1. Tez No: 406887
  2. Yazar: ELİF TOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada, 12 haftalık yüzme egzersizinin zihinsel engelli bireylerin fiziksel uygunluk düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini 14-19 yaş arası (10 kız-18 erkek) toplam 28 hafif düzeyde zihinsel engelli birey oluşturmaktadır. Deney grubu 14-19 yaş grubundaki 15 hafif düzeyde zihinsel engele sahip öğrencilerden (7 kız, 8 erkek), kontrol grubunu ise 14-19 yaş grubundaki 13 hafif düzeyde zihinsel engele sahip öğrenci (3 kız, 10 erkek) oluşturmuştur. Yüzme egzersiz program; 12 hafta, haftada 3 gün, günde 60 dakika süre ile uygulanmıştır. Araştırmaya katılan çocuklara 12 haftalık yüzme egzersiz programı öncesi ve sonrasında Brockport Fiziksel Uygunluk testleri uygulanmıştır. Karşılaştırmalarda = 0.05 önemlilik düzeyi dikkate alınarak, gruplarının yaş ve boy değerleri arasında önemli bir fark olup olmadığını belirlemek için bağımsız iki grup için t-testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this paper it was aimed to analyse influence of a twelve-month swimming exercise on mentally disabled individuals' physical fitness level. Mild mentally disabled individuals between 14-19 age group (10 girls - 18 boys) form the sample group. Experimental group consists of 15 mild disabled students between 14-19 age group (7 girls, 8 boys) and control group includes 13 mild disabled students between 14-19 age groups (3 girls, 10 boys). Swimming program was applied in period of 12 weeks as, 3 days in a week and 60 minutes a day. Brockport Physical Fitness Test was applied to the participants before and after the swimming program. In comparisons, by taking into consideration = 0.05 significance level, t-test for each independent group was applied in order to identify age and height values.