Closure in autobiographical memories: Involuntary recall and spontaneous future thinking related to open life experiences
Otobiyografik bellekte duygusal kapalılık: Açık olaylarda istemsiz hatırlama ve geleceği düşünme
- Tez No: 869431
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ GÜLGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Duygusal kapanış, geçmiş deneyimlerle ilişkili çözümlenme ve tamamlanma hissidir. İnsanların geçmişte deneyimledikleri, üzeri kapatılmamış ve akılda tamamlanmamış olaylara açık otobiyografik olaylar denir. Bu olaylar halen çözümlenmemiştir ve kapanmış olaylardan daha yoğun bir şekilde olumsuz duygular uyandırır (Crawley, 2010). Otobiyografik bellek literatüründe bu konu üzerinde durulmamıştır, sadece birkaç çalışma açık anıları detaylıca araştırmaktadır. Bu tez, açık ve kapalı anıları kapsamlı bir şekilde incelemektedir ve bu olayların fenomenolojik deneyimlerini ve diğer hafıza özelliklerini karşılaştırmaktadır. Ek olarak, bu tez açık anıların ayrı bir özelliği olarak gelecekteki kapanma olasılığını araştırmayı, açıklık duygularıyla ilgili olarak geçmiş ve gelecekteki olaylar arasında bir bağlantı kurmayı amaçladı. Daha spesifik olarak, bu tez literatürde ilk kez istemsiz düşünme sıklığını ve açık ve kapalı anıların fenomenolojik özelliklerini göstermeyi amaçlamıştır. Bölüm 2, geçmiş olaylar üzerindeki duygusal kapanma ihtiyacını bir kişilik eğilimi olarak ölçen yeni bir ölçek sunmaktadır. Bu çalışma literatüre geçerli ve kullanılabilir bir Türkçe ölçeği ve yeterli derecede tutarlı modele uygun bir İngilizce versiyonu oluşturmuştur. Ayrıca, duygusal kapanma ihtiyacı ile ruminasyon arasında, gelecekteki çalışmalara belirli klinik bozukluklarla olan ilişkisini incelemek için ilham verebilecek güçlü bir korelasyon ilişkisi raporlanmıştır. Bu tezdeki çalışmalar boyunca, bu ölçek açık olay hatırlama ile bağlantısını belirlemek için kullanılmıştır. Bölüm 3, kapatma potansiyeli üzerinde durmaktadır ve farklı açık anı çeşitleri arasındaki temel farklılıkları göstermektedir. Kapanma potansiyeli olmayan açık anıların ortaya çıkarılması, istemsiz hatırlama üzerine bu potansiyele sahip açık anılardan daha fazla pişmanlık ve daha olumsuz değerlilik duygusu uyandırmaktadır. Bölüm 4, açık deneyimlerle ilgili geleceği düşünmeye, yani insanların gelecekte açık olayların kapanmasını sağlayacak çözüm olaylarına değindi. Geçmiş ve gelecek olayları kendiliğinden (istemsiz) düşünme teorileri doğrultusunda, açık geçmiş deneyimlerin ve gelecekteki çözüm olaylarının sık sık kendiliğinden düşünülmesi rapor edildi. Bu çalışma, bu geçmiş ve gelecekteki olaylar arasındaki önemli benzerlikleri göstermiştir. Önceki çalışmalardan farklı olarak son çalışmada, yapay laboratuvar olayları oluşturularak kontrollü bir ortamda olayların kapalılığı ve kapanma olasılığı deneysel olarak manipüle edilmiştir ve laboratuvarda istemsiz hatırlanmaları ölçülmüştür. Açık ve kapalı anılar arasındaki farklılıklarla ilgili geçmiş bulgulara katkı sağlamanın yanı sıra, bu çalışmalar otobiyografik bellek teorileri için kritik çıkarımlar sunmaktadır. Bu tez teorik ve metodolojik olarak bellek literatürüne şu katkılarda bulunmaktadır: İlk kez açık anı fenomenolojisi ve istemsiz düşünme hakkında bulgular raporlanmıştır. Ayrıca yeni bir ölçek ve karmaşık manipülasyon teknikleri ile alana önemli çıkarımlar sağlanmıştır. Sağlam bir teorik arka plana sahip olarak yeni bir bakış açısı sunan bu tez, bilişsel, deneysel ve klinik psikoloji için öncü bir araştırma alanı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Emotional closure is a subjective feeling of resolution and completion associated to the past experiences. Personal events on which an individual does not have closure are called open autobiographical memories, so these memories are still incomplete and arouse more intense negative feelings than closed events (Crawley, 2010). The autobiographical memory literature surprisingly neglected this line of research, with only a few studies explicitly investigating open memories. This thesis extensively examines open and closed memories and compares their phenomenological experience and other memory characteristics. Additionally, this thesis aimed to explore future closure possibility as a separate feature of open memories, building a link between past and future events in relation to feelings of openness. More specifically, this thesis aimed to demonstrate involuntary thinking frequency and phenomenological properties of open and closed memories for the first time in the literature. Chapter 2 introduces a novel scale measuring the need for emotional closure over past events as a personality tendency. This study provided the literature a valid and usable Turkish scale and an English version with an adequate model fit. Moreover, a strong correlational relationship between need for emotional closure and rumination was reported that might inspire future studies to examine its association with certain clinical disorders. Throughout the studies in this thesis, this scale was repeatedly used to determine its link with open memory recall. Chapter 3 introduced closure potential and demonstrated the key differences between different types of open memories, revealing that open memories without closure potential evoke more feelings of regret and more negative valence upon involuntary recall than open memories with such potential. Chapter 4 delved into future thinking related to open experiences, namely future resolution events through which people can have closure over open events in the future. In line with the theories of spontaneous thinking of past and future events, frequent spontaneous thinking of open past experiences and future resolution events was reported. This study illustrated substantial similarities between these past and future events. Differently from previous studies, the last study experimentally manipulated event closure and closure possibility on a controlled setting by creating artificial laboratory events and measured their involuntary retrieval in the laboratory. In addition to replicating past findings on differences between open and closed memories, these studies provide critical implications for autobiographical memory theories. This thesis theoretically and methodologically contributes to the memory literature through significant findings in memory phenomenology and spontaneous thinking, a novel scale, and complex manipulation techniques. Introducing a novel perspective with a solid theoretical background, this thesis generates a pioneering line of research for cognitive, experimental, and clinical psychology.