Sağlık yönetimi öğrencilerinin yapay zekâ kaygısının incelenmesi
An investigation of health management students' artificial intelligence anxiety
  1. Tez No: 869432
  2. Yazar: EMEL KIRALİ GİDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sağlık yönetimi öğrencilerinin yapay zekâ konusundaki endişelerini ve kaygılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu şekilde, gelecekteki sağlık yönetimi profesyonellerinin ihtiyaçlarını daha iyi anlayarak, uygun eğitim ve kaynakların sağlanmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir İstanbul'da bulunan bir vakıf üniversitesindeki sağlık yönetimi öğrencileri üzerinde yüz yüze ve çevrim içi olarak gerçekleştirilen iki kısım anketlerle yürütülmüştür. Araştırma sürecinde, literatür taraması yapılmış ve öğrencilere yöneltilmek üzere Wang & Wang (2019) tarafından geliştirilen, Akkaya ve ark., (2021) tarafından Türkçe 'ye uyarlanarak geçerlilik ve güvenirliği yapılan 16 maddelik yapay zekâ kaygısı ölçeği (YZK) kullanılmıştır. Araştırma, öğrencilerin yapay zekâ teknolojilerine yönelik bilgi düzeylerinin ve deneyimlerinin, yapay zekâ kaygısı üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Yapılan analizler, öğrencilerin yapay zekâ hakkındaki bilgi düzeyleri arttıkça, yapay zekâ kaygılarının azaldığını ve bu iki değişken arasında anlamlı ilişkilerin bulunduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, günlük hayatta ve iş hayatında yapay zekâ teknolojilerini kullanan öğrencilerin, kullanmayanlara göre daha düşük yapay zekâ kaygısı düzeylerine sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular, yapay zekâ konusundaki eğitim ve farkındalık çalışmalarının önemini vurgulamaktadır. Özellikle sağlık yönetimi gibi teknolojiye yakın bir alanda eğitim alan öğrencilerin, yapay zekâ teknolojileri hakkında daha kapsamlı bilgiye sahip olmaları ve bu teknolojileri günlük uygulamalarında daha aktif bir şekilde kullanmaları, yapay zekâ kaygılarını azaltabilir. Bu bulgular, eğitim programlarının yapay zekâ konusunda daha fazla içerik sağlaması ve öğrencilere bu teknolojilerin faydalarını ve risklerini anlatması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It aims to examine health management students' concerns and anxieties about artificial intelligence. In this way, it aims to better understand the needs of future health management professionals and contribute to the provision of appropriate training and resources. It was conducted with two-part questionnaires conducted face-to-face and online on health management students at a private university in Istanbul. In the research process, a literature review was conducted and the 16-item artificial intelligence anxiety scale (AIAS) developed by Wang & Wang (2019) and adapted into Turkish by Akkaya et al. The research shows that students' level of knowledge and experience about artificial intelligence technologies have a determining effect on their AI anxiety. The analyses revealed that as the students' level of knowledge about artificial intelligence increases, their AI anxiety decreases and there are significant relationships between these two variables. In addition, students who use AI technologies in daily life and business life were found to have lower levels of AI anxiety than those who do not. These findings emphasize the importance of education and awareness studies on artificial intelligence. Especially for students studying in a field close to technology such as health management, having more comprehensive knowledge about artificial intelligence technologies and using these technologies more actively in their daily practices can reduce their AI anxiety. These findings suggest that educational programs should provide more content on AI and explain the benefits and risks of these technologies to students.