Kardeş bağlanma envanterinin Türkçe psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the Turkish psychometric properties of the sibling attachment inventory
  1. Tez No: 869433
  2. Yazar: SULTAN ULAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışma Kardeş Bağlanma Envanteri'nin Türkçe versiyonunun kültürlerarası uyarlamasını yapmak, geçerliğini ve güvenirliğini incelemek amacıyla yapıldı. Kardeş Bağlanma Envanteri uyarlama çalışması, 14-18 yaş arasında liselerde öğrenim gören öğrencilerle metodolojik tipte gerçekleştirildi. Çalışma için, 6 farklı okulda olmak üzere 589 öğrenciden veri toplandı. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Kardeş Bağlanma Envanteri, Ebeveyn ve Arkadaşlara Bağlanma Envanteri Gözden Geçirilmiş Formu (EABE-G) kullanıldı. Öğrencilerin %31,1'inin erkek, yaş ortalamasının 15,77±0,98 ve %34,3'ünün 9. sınıfta öğrenim gördüğü saptandı. Çalışmaya katılan öğrencilerin %82,9'unun ailesiyle birlikte yaşadığı, %97,5'inin anne-babasının hayatta olduğu, %73,7'sinin annesinin herhangi bir işte çalışmadığı, %92,7'sinin babasının çalıştığı görüldü. Öğrencilerin % 64'ünün en az 2 ve daha fazla kardeşinin olduğu, %4,6'sının kardeşinde engel veya kronik hastalığın olduğu bulundu. Kardeş Bağlanma Envanteri'nin kapsam geçerliği 0,91 olarak saptandı. Açımlayıcı faktör analizi ile 3 faktörlü yapı bulundu ve doğrulayıcı faktör analizi ile yapı doğrulandı. Güvenirliğe yönelik olarak Cronbach alfa katsayısı 0,93 bulundu. Test tekrar test sonuçlarında Kardeş Bağlanma Envanteri sınıf için uyumunun %91,6 olduğu saptandı. Kardeş Bağlanma Envanteri Türkçe versiyonunun ülkemizde kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir araç olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to make an intercultural adaptation of the Turkish version of the Sibling Attachment Inventory and to examine its validity and reliability. The sibling Attachment Inventory adaptation study was carried out as a methodological type with students studying in high schools between the ages of 14-18. Data was collected from 589 students in 6 different schools for the study. Introductory Information Form, Sibling Attachment Inventory, and Parent and Friends Attachment Inventory Revised Form (EABE-G) were used to collect the data. It was determined that 31.1% of the students were male, the average age was 15.77±0.98, and 34.3% were studying in the 9th grade. It was seen that 82.9% of the students participating in the study lived with their families, 97.5% had parents alive, 73.7% had mothers who did not work in any job, and 92.7% had fathers. It was found that 64% of the students had at least 2 or more siblings, and 4.6% of their siblings had a disability or chronic disease. The content validity of the Sibling Attachment Inventory was found to be 0.91. A 3-factor structure was found with exploratory factor analysis and the structure was confirmed with confirmatory factor analysis. Regarding reliability, the Cronbach alpha coefficient was found to be 0.93. Test-retest results revealed that the Sibling Attachment Inventory had a 91.6% fit for the class. The Turkish version of the Sibling Attachment Inventory was a valid and reliable tool that can be used in our country.