Kazâbâdî Ahmed Efendi ve Şerhü'l-Kasîdeti'n-Nûniyye adlı eseri
Kazabâdî Ahmed Efendi and his work titled Şerhü'l-Kasîdeti'n-Nûniyye
- Tez No: 869437
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
18. yy. Osmanlı âlimlerinden biri olan Kazâbâdî Ahmed Efendi yaşadığı dönemde ön plana çıkmış bir zât olmasına rağmen vefatından sonraki yıllardan günümüze kadar bu tanınırlığı devam etmeyen birisidir. Aynı zamanda Hızır Bey'in akaide dair manzum eseri Kasîde-i Nûniyye çerçevesinde oluşan Nûniyye geleneğinin önemli bir parçası olan Kazâbâdî'nin Şerhu'l-Kasîdeti'n-nûniyye adlı eseri yazma halinde olup matbu değildir. Bu çalışmada Şerhu'l-Kasîdeti'n-nûniyye adlı eserin tahkik çalışması gerçekleştirilmiş ve Kazâbâdî Ahmed Efendi'nin kelâmî görüşleri tahlil edilmiştir. Ayrıca Müellifimizin şahsiyeti, hocaları, öğrencileri ve eserleri tanıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
18th century although Kazabâdî Ahmed Efendi, one of the Ottoman scholars, was a prominent figure during his lifetime, this recognition has not continued since the years after his death. At the same time, Kazâbâdî's work called Şerhu'l- Kasîdeti'n-nûniyye, which is an important part of the Nûniyye tradition formed within the framework of Hızır Bey's poetic work on the faith, Kasîde-i Nûniyye, is in writing and is not printed. In this study, the investigation of the work named Şerhu'l- Kasîdeti'n-nûniyye was carried out and the theological views of Kazâbâdî Ahmed Efendi were analyzed. In addition, an effort was made to introduce our author's personality, teachers, students and works.