Evaluatıng the effect of early lıfe stress on vascular endothelıal functıon vıa ınflammatory gene expressıon analysıs ın adolescent mıce
Ergen farelerde, erken yaşam stresinin vasküler endotel fonksiyonu üzerindeki etkisinin inflamatuar gen ekspresyonu analizleri ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 869438
  2. Yazar: MD MOJAHIDUR HASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN SAYGIDEĞER, DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZİBAN KORKMAZ BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Kardiyoloji, Genetics, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Translasyonel Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç ve hedefler: Erken yaşta strese maruz kalmak, yetişkinlikte damar hasarına ve kardiyovasküler hastalığa yol açmaktadır. Ancak erken yaşam stresi ile erişkin dönemdeki bozuklukların gelişimi arasındaki potansiyel ilişki tam olarak değerlendirilmemiştir. Bu araştırmada yaşamın erken döneminde strese maruz kalan ergen farelerin kanında vasküler endotel disfonksiyon belirteçleri E-selektin, vasküler inflamasyonla ilişkili Esm1 ve kardiyovasküler hastalık belirteci-Cst3'ün mRNA ekspresyonunu araştırmak amaçlanmıştır. Ayrıca kronik düşük ve yüksek doz deksametazonun CST3, ESM1, ICAM-1, VCAM-1 ve E-SELECTIN mRNA ekspresyon seviyeleri üzerindeki etkileri insan unbilikal ven endotel hücrelerinde araştırılması planlanmıştır. Yöntemler: Yavruların (n = 24) doğum sonrası 1. günden 14. güne kadar günde 3 saat annelerinden ayrılmasıyla erken yaşam stres grubu oluşturuldu ve kontrol grubu yavruları (n = 24) anneden ayrılmadı. Yavrular ergenlik döneminde (35. gün) sakrifiye edildi ve kalp ponksiyonu yoluyla kan alındı. İnsan umbilikal ven endotel hücreleri (HUVEC'ler), 5 günlük bir süre boyunca 10 nM ve 100 nM dozlarında deksametazona maruz bırakıldı. Farelerin kanından ve HUVEC hücrelerinden RNA ekstrakte edildi ve ardından komplementer DNA'nın (cDNA) sentezi yapıldı. mRNA ifadesini ölçmek için RT-PCR kullanıldı ve grafikler oluşturmak için bir grafik ve istatistik analiz programı Prism kullanıldı. Bulgular: Araştırma bulguları erken yaşam stresi yaşayan ergen farelerde Esm1 ve Cst3 mRNA seviyelerinin arttığını, ancak E-selektin mRNA seviyelerinin değişmediğini gösterdi. HUVEC hücrelerinde kronik düşük doz deksametazon da CST3'ü artırdı ve yüksek dozlar ESM1 ve VCAM-1'i artırdı. Ne yüksek ne de düşük dozda deksametazon ICAM-1 ve E-SELECTIN ekspresyonunu etkilemedi. Sonuç ve Tartışma: Erken yaşam stresi, vasküler endotelin hasarlanması yoluyla ergenlerde kardiyovasküler hastalığın gelişiminde rol oynayabilir. Yüksek dozda deksametazonun uzun süreli kullanımı veya salınımı vasküler endotel fonksiyonunu bozabilir ve düşük dozda deksametazon vasküler hastalıkla bağlantılı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim & objectives: Early-life exposure to stress leads to vascular impairment and the cardiovascular disease in adulthood. However, the potential correlation between early life stress and the development of disorders in adolescence has not been thoroughly assessed. The objective of this study was to investigate the mRNA expression of vascular endothelial dysfunction markers E-selectin, Esm1 which are related to vascular inflammation, and cardiovascular disease marker-Cst3 in the blood of adolescent mice that were exposed to stress during early life. Furthermore, the effects of chronic low and high doses of dexamethasone on CST3, ESM1, ICAM-1, VCAM-1, and E-SELECTIN mRNA expression levels were explored in human umbilical vein endothelial cells. Methods: The early life stress group was established by separating the pups (n = 24) from their mother 3 hours daily from post-natal day 1 to 14, and control group pups (n = 24) were not separated. Pups were sacrificed when they were adolescents (35th day), and blood was collected via cardiac puncture. Human umbilical vein endothelial cells (HUVECs) were exposed to dexamethasone at doses of 10 nM and 100 nM for a period of 5 days. RNA was extracted from the blood of mice and human umbilical vein endothelial cells (HUVECs), followed by the synthesis of complementary DNA (cDNA). RT-PCR was used to measure mRNA expression and a graph pad prism was used to make graphs. Results: This study showed that Esm1 & Cst3 mRNA levels were increased in adolescent mice experiencing with early life stress, but E-selectin mRNA levels was not altered. In HUVEC cells, chronic low doses of dexamethasone also increased CST3, and high doses increased ESM1 & VCAM-1. Neither high nor low doses of dexamethasone affected ICAM-1 & E-SELECTIN expression. Conclusion: Early life stress can play a role in the development of cardiovascular disease in adolescents through the malfunctioning of the vascular endothelium. Long-term use of high doses of dexamethasone may impair the vascular endothelial function, and low doses of dexamethasone may be linked to vascular disease.