Osmanlı Devleti'nde İstanbul'da kadınlara hizmet için açılan hastane ve klinikler
Hospitals and clinics for women in İstanbul during the Ottoman period
  1. Tez No: 86944
  2. Yazar: FERYAL SAYGILIGİL GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
IX- ÖZET Bu tezde Osmanlı dönemi İstanbulu'nda kadınlara hizmet veren hastane ve klinikler incelenmektedir. Kadınlara sağlık hizmeti sunan azınlık ve yabancı hastaneleri ile klinikleri bu çalışmanın dışında bırakılmıştır. Osmanlı Toplumunda Kadının Sağlığına Verilen Önem ana başlığı altında Kadınların Muayene ve Tedavisi, Sağlık Mesleğini İcra Eden Kadınlar ve Kadınların Sağlık Hizmetine Katkıları konulan sırasıyla işlenmiştir. Kadınların hangi tarihlerden itibaren hastanelerde tedavi olmaya başladıkları, bu hastanelerin hangileri olduğu ve hizmet koşullan incelendikten sonra kadınlara hizmet veren kliniklere değinilmiştir. Kadınlara hizmet veren hastaneler bölümünde Saray'da Kadınlar İçin Açılan Hastaneler başlangıç alınarak sırasıyla Haseki Hastanesi, Zeynep Kamil Hastanesi, Beyoğlu Nisa Hastanesi ve Viladethane; kadınlara hizmet veren klinikler bölümünde ise Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şâhâne'de ve Bezm-i Âlem Valide Sultan Gureba-i Müslimin Hastanesi'nde kadınlara hizmet veren klinikler ile Darülaceze'nin Kadınlara Hizmet Veren Hastane Bölümü, Gülhane Tatbikat Mektebi ve Seririyat Hastanesi Kadın Hastalıklan ve Doğum Kliniği yine Hamidiye Etfâl Hastahâne-i Âlisi'nde ve Toptaşı Bimarhanesi'nde yer alan ve kadınlara hizmet veren klinikler incelenmiştir. Aynca tedavi için başvuran ve tedavi gören kadınların başlıca ne tür hastalıklardan yakındıklan ve hangi hastalıklar nedeniyle vefat ettikleri konusundaki sayısal veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
X- SUMMARY The present thesis is about the hospitals and clinics in Istanbul which provided medical service for women during Ottoman Period. The hospitals and the clinics which rendered medical service to women run by minority and foreign establishments have been left outside the scope of the present work. Under the caption of“The importance given to women's health under the Ottomans”the following subjects were treated: Women's Medical Examination and Treatment, Women in Medical Profession and Women's Contribution to Health Services. Having inquired into the beginnings of women's treatment in hospitals and into the hospitals which provided such services and the conditions under which the medical staff performed their work, the clinics for women were taken up. The major illnesses for which the women addressed to the hospitals and the main causes of their death were expressed in figures.