Hekimbaşı Abdülhak Molla ve Türk tıbbının batılılaşmasına katkıları
  1. Tez No: 86943
  2. Yazar: MAHMUT ALPERTUNGA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
VIII Özet Hekimbaşı Abdülhak Molla 1786 yılında ünlü ve eğitimli bir ailenin ferdi olarak dünyaya gelmiştir. Medresede tıp tahsili görmüş, Eski Saray hekimliği, Yeni Saray hekimliği, Asâkir-i Hâssa hekimbaşılığı görevlerinden sonra hekimbaşı olarak devletin sağlık işlerinin başına geçmiştir. Sıra ile ilmiye sınıfı derecelerini alarak yükselmiş, ve Reisü'l-ulemâ olarak 1854 yılında vefat etmiştir. Tezimizde, Başbakanlık Osmanlı Arşivi'ndeki belgeler, İstanbul'daki çeşitli kütüphanelerde mevcut Abdülhak Molla ile ilgili el yazması eserler ile kaynak niteliğindeki basılı kitap ve diğer bilimsel yayınlar ışığında Abdülhak Molla'nın, Batılılaşma döneminin tıp okullarında (Tıbhâne-i Âmire ve Mekteb-i Tıbbîye) eğitimci ve yönetici olarak görev alması ve modern tıp eğitiminin kökleşmesinde oynadığı önemli rol ile Türk tıbbının Batılılaşması açısından önemli bir devre olan döneminde, karantina, çiçek aşısı, otopsi gibi bir takım uygulamaların başlatılmasındaki rolü bilimsel olarak incelenmiş ve Türk tıbbının yaşadığı büyük dönüşümdeki katkısı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. 84
Özet (Çeviri)
Summary Hekimbaşı Abdülhak Molla was born to a famous and educated family in 1786. He got his medical education at“medrese”. He served as Old Palace physician, New Palace physician,“Asâkir-i Hâssa hekimbaşısı”, and“Hekimbaşı”and directed health affairs of the Empire. He got grades of“ilmiye sınıfı”. He was promoted and became a“Reisü'l-ulemâ”. He died in 1854. In this thesis, in the light of the documents of The Prime Ministery Ottoman Archives, handwritings on Abdülhak Molla in İstanbul libraries, and other printed scientific studies, his charge at the medical schools of Westernisation period (Tıbhâne-i Âmire and Mekteb-i Tıbbîye) as a lecturer and director, his role in the development of modern medicine education, and in the applications of some new medical practices such as; quarantine, vaccination or autopsy. That is his importance for the westernisation of Turkish medicine. It has also been tried to shed light to his contributions to the transformation of Turkish medicine. 85