Genç yetişkinlerde hallux valgus, Q açısı ve beden imaj algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between hallux valgus, Q angle and body image perception in young adults
- Tez No: 869447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA POLAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR İBRAHİM IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamızda genç yetişkinlerde hallux valgus deformitesinin tanımlanması ve şiddetinin hem Manchester sınıflaması hem de gonyometre kullanılarak belirlenmesi, Quadriceps açısının (q açısı) değerlendirilmesi ve bu anatomik parametreler ile beden imajı algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 18-30 yaş arası 158 kişi (111 kadın, 47 erkek) dahil edildi. Demografik özellikler (yaş, vücut ağırlığı, boy uzunluğu, beden kitle indeksi), Quadriceps açısı ve hallux valgus açısı ölçüldü. Ayrıca, hallux valgus ve Quadriceps açısı gonyometre kullanılarak belirlenirken, Hallux valgus deformite seviyesini değerlendirmek amacıyla Manchester skalası kullanıldı. Alt ekstremite uzunluğunun bacak uzunluğuna oranı alınarak alt ekstremite için Altın Oran hesaplandı ve beden algı imajı skoru belirlendi. Ayrıca, bu ölçümler hem cinsiyet hem de beden kitle indeksi'ne göre karşılaştırıldı. İstatistiksel analiz için SPSS 21.00 paket programı kullanıldı. Çalışmamızda kadınların yaş ortalaması; 20,49 ± 2,44, vücut ağırlığı ortalaması; 56,88±9,21kg boy uzunluğu ortalaması; 164,28±6,23 cm ve beden kitle indeksi ortalaması; 21,06 ± 3,11 kg/m2 iken, erkeklerde aynı parametreler sırasıyla 20,89 ± 2,41 yıl, 72,30±11,03 kg, 176,02± 5,94 cm ve 23,32 ± 3,29kg/m2 olarak bulunmuştur. Vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve beden kitle indeksi cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterirken (p0,05).
Özet (Çeviri)
It was aimed to define hallux valgus deformity in healthy young adults and to determine its severity using both Manchester classification and goniometer, to evaluate the quadriceps angle (q angle), and to examine the relationship between these anatomical parameters and body image perception in this study. The study included 158 subjects (111 females, 47 males) aged 18-30 years who voluntarily agreed to participate in the study. Demographic characteristics (age, body weight, height, body mass index), quadriceps angle and hallux valgus angle were measured. In addition, hallux valgus and quadriceps angle were determined using a goniometer, while the Manchester scale was used to assess the level of hallux valgus deformity. The Golden Ratio for the lower extremity was calculated by taking the ratio of lower extremity length to leg length and the body perception image score was determined. In addition, these measurements were compared according to gender and body mass index. SPSS 21.00 package program was used for statistical analysis. In our study, the mean age of women was 20.49 ± 2.44 years, mean body weight was 56.88 ± 9.21 kg, mean height was 164.28 ± 6.23 cm and mean body mass index was 21.06 ± 3.11 kg/m2, while the same parameters in men were 20.89 ± 2.41 years, 72.30 ± 11.03 kg, 176.02 ± 5.94 cm and 23.32 ± 3.29 kg/m2, respectively. Body weight, height and body mass index showed statistically significant difference between genders (p0.05).